Starosta Příbrami: Bazén si můžeme dovolit úplně z vlastních zdrojů

Foto: SZM Příbram

PŘÍBRAM – O nutnosti opravy příbramského bazénu se mluví už řadu let. Tato  v posledních letech největší zamýšlená městská investiční akce za poslední roky se tak prakticky rozjíždí od píky nanovo. Ovšem podle vedení města je hospodaření natolik dobré, že si opravu bude moci dovolit zajistit zcela z vlastních prostředků.

To sice nevylučuje možnost, že si na chystanou rekonstrukci město nepůjčí nějakou část od bank. Nicméně podle radnice za současného stavu městských financí nebude muset. „Uděláme všechno proto, aby rekonstrukce byla v příštím roce zahájena i přes to, že ceny ve stavebnictví nyní raketově rostou, ale počítáme s tím. Rozpočtová rezerva je značná, máme na účtech víc jak 400 milionů korun a žádný dluh a lze předpokládat, že v příštím roce bude ta finanční zásoba ještě větší,“ říká starosta Jan Konvalinka.

Realizovat by se měla tzv. první etapa rekonstrukce, kdy by mělo dojít na stavbu vodního světa a opravu hlavního bazénu. „Ceny ve stavebnictví se samozřejmě zvedly, rozpočet, který jsme schválili, tak jsme počítali přibližně s 260 miliony korun, ale to jsou ceny z roku 2018, ale začneme až v roce 2022, takže počítáme s nějakým finančním navýšením, které by nás ale nemělo zastavit,“ doplňuje místostarosta Martin Buršík a podle jeho slov může dojít k navýšení maximálně do 300 milionů korun.

Podle radnice je tak i přes nárůst cen příznivá situace pro zahájení prací v příštím roce. „Skutečně si ten bazén můžeme dovolit úplně z vlastních zdrojů, aniž bychom se jakkoli úvěrovali,“ míní příbramský starosta.

Na jaře vedení města zadalo novou projektovou dokumentaci, ta je nyní na stavebním úřadě, protože původní projekt mění. „Očekáváme, že prováděcí dokumentace by měla být hotová v září letošního roku a to včetně rozpočtu a pak budeme moci soutěžit zhotovitele,“ věří Martin Buršík. Podle radnice budou na výběrové řízení stačit tři nebo čtyři měsíce.

Radnice počítá pro školy, které mají ve svých osnovách povinnou plaveckou výuku, bude bazén otevřený do června příštího roku. „A neumíme si upřímně představit, že bychom pak s tou rekonstrukcí nezačali,“ dodal Buršík s tím, že samotné práce by měly trvat přibližně 18 měsíců, což znamená do konce roku 2023.

Komentáře