Spolek Svatohorské sady už potřetí uspěl v grantovém projektu Tesca

Foto: archiv spolku Svatohorské sady

PŘÍBRAM/ČRGrantový program společnosti Tesco podpoří 70 vítězných projektů částkou 3 150 000 korun. O vítězích rozhodli sami zákazníci, kteří prostřednictvím hlasování na prodejnách měli možnost posoudit, který charitativní projekt bude pro místní komunity nejpřínosnější. Výherci z řad dobročinných organizací v každém regionu obdrží 45 000 korun z programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“.

V Příbrami už potřetí v řadě uspěl projekt spolku Svatohorské sady. Vítězný projekt spolku se zaměřuje na zapojení všech skupin obyvatel v Příbrami, včetně dětí z různých skupin, jako jsou skauti, školky, školy nebo děti z VÚ Oboriste v rámci obnovy Svatohorských sadů. „Svatohorské sady si z dětství pamatuji jako krásné, udržované místo, kde jsem trávil velkou část volného času. Bohužel poslední desítky let nebyla údržbě sadu věnována dostatečná pozornost, čímž došlo k rozrůstání náletových dřevin a keřů, které bránily správnému růstu ovocných. Tento neutěšený stav mě přivedl k tomu, že jsem se s pomocí pár přátel rozhodl pustit do revitalizace,“ vysvětluje vznik iniciativy Luboš Řezáč, zakládající člen spolku Svatohorské sady Příbram.

Foto: archiv spolku Svatohorské sady

Cíl dobrovolníků sdružených do něj jednoduchý – vrátit původní podobu, účel a ráz Svatohorskému sadu. „Máme to štěstí, že na území našeho města se tato obrovská plocha, která slouží všem, nachází. Nicméně její údržba je velmi náročná a bez podpory to nepůjde,“ dodává Luboš Řezáč. Vítězná suma 45 tisíc korun pomůže spolku s jeho činností.

Nejvíce aktivní zákazníci byli v Zubří, Praze a v Táboře, kde míra zapojení do hlasování dosahovala 80 %. V rámci přihlášených projektů se nejčastěji vyskytovaly ty, které se zaměřují například na podporu a vzdělávání dětí, zdravotně znevýhodněné občany, rodiny nebo sociálně slabší obyvatele, na realizaci volnočasových aktivit z oblasti kultury a sportu, podporu životního prostředí či obnovu místních tradic.

Ve 13. kole grantového programu Tesco obdrželo 475 projektových žádostí. Do zákaznického hlasování postoupilo 210 z nich na základě hodnocení odborného garanta Nadace rozvoje občanské společnosti, která prověřuje transparentnost, udržitelnost a pozitivní dopad projektů na lokální komunity. Projekty bojovaly o přízeň zákazníků v 70 regionech v období od 10. července do 6. srpna.

Nejvíce hlasů od zákazníků získal projekt organizace Mámy v akci, která podporuje děti ze sociálně slabých rodin, a projekt Diecézní charity Brno, který pomáhá lidem bez domova přežít náročné zimní období.

Dobrovolníci chtějí obnovit krásu svatohorského sadu. Foto: archiv spolku Svatohorské sady Příbram

Komentáře