Přibývá srážek se zvěří, policie radí, jak jim předcházet

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Od začátku roku do konce srpna evidují dopravní policisté na Příbramsku 215 nehod se zvěří, je to o 51 srážek více než za stejné období loňského roku. Způsobené škody se pohybují kolem dvou miliónů korun. Nejčastěji vbíhá pod kola srnčí zvěř, a to téměř v polovině případů, následně divoká prasata, poté jelen, daněk, občas zajíc či liška.

V katastru obce Kosovy Hory se staly během tří dnů dvě nehody s lesní zvěří. „Minulý čtvrtek září vběhla brzy ráno pod kola projíždějícího auta srna a způsobila na něm škodu ve výši 20 tisíc korun. Včera pak došlo k havárii se srnou na silnici I/18, tentokrát v nočních hodinách. Škoda činila 30 tisíc korun,“ řekla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jak srážkám se zvěří předejít anebo alespoň zmírnit jejich následky? „Řidič by se měl plně věnovat řízení a neustále být obezřetný. Nejlepším preventivním opatřením je nízká rychlost jízdy, pak je prostor pro včasnou reakci,“ připomíná Monika Schindlová. Pokud motorista spatří zvěř včas, je nutné sešlápnout brzdový pedál a použít výstražné zvukové znamení. „Jestliže již nejde srážce nijak zabránit, potom intenzivně brzdit a neuhýbat. Úhybný manévr je mnohem více nebezpečný, hrozí např. přejetí do protisměru a čelní náraz do protijedoucího auta nebo náraz do stromu u silnice,“ dodává policejní mluvčí.

Komentáře