Přebývající testy na covid mezi školami nelze jen tak snadno převést

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Vedení města jako zřizovatel základních a mateřských škol chtělo přesunout nevyužité testy na koronavirus z mateřinek do základních škol, které začínají mít testů nedostatek, protože stát nevybral zatím jejich nového dodavatele. Bohužel jak jsme si už za dobu s covidem zvykli, nic v našem státě nejde tak snadno, jak to na první pohled vypadá.

„Zbylé testy z mateřských škol budeme přesouvat na základní školy, tam se nyní budou děti na prvním stupni už testovat jen jednou týdně, takže část těch testů půjde i ve prospěch druhého stupně, který se bude testovat dvakrát týdně,“ řekla koncem minulého týdne místostarostka Zorka Brožíková. Podle jejích slov by zásoby testů měly školám vystačit do zhruba asi 10. května.

Nicméně jak se ukázalo, podle pokynů Ministerstva školství to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ministerstvo v materiálech, které obdržely školy i jejich zřizovatelé, jako je například město Příbram, uvádí: „Školy a školská zařízení, které v tuto chvíli registrují přebytek centrálně distribuovaných testů, například mateřské školy v krajích, kde v průběhu času došlo s ohledem na zlepšující se epidemickou situaci ke zrušení povinnosti testování dětí, mohou za určitých podmínek tento přebytek darovat jiným školám. Z hlediska právních předpisů je tento postup možný v případě škol a školských zařízeních zřizovaných soukromými nebo církevními subjekty. V případě příspěvkových organizací lze tento postup doporučit v případě příspěvkových organizací stejného zřizovatele za předpokladu, že testy nebyly nabyty od státu přímo do vlastnictví příspěvkové organizace (§ 27 odst. 7 písm. b) zákona č. 250/2000 Sb.), ale do vlastnictví zřizovatele (§ 27 odst. 6 zákona č. 250/2000 Sb.). Realizovaný převod je pak třeba zohlednit v účetnictví předávající i přebírající účetní jednotky. V případě školské právnické osoby zřízené obcí, dobrovolným svazkem obcí nebo krajem zákon poskytnutí takovéhoto daru z její strany neumožňuje.“

Víceméně tak školám nezbývá než doufat, že se státu respektive Státním hmotným rezervám podaří co nejdříve vysoutěžit ve výběrovém řízení nového dodavetele, nebo se testování zruší úplně. Jak však úředníci Minsterstva školství ubezpečili vedení města, nemají mít jako zřozovatel žádné obavy. „Volali jsme i na Ministerstvo školství, kde nás uklidňovali, že se nemusíme obávat, že to bude nějak vyřešeno,“ konstatuje příbramská místostarostka.

Komentáře