Podvodníci opět udeřili na Sedlčansku

Foto: pixabay.com

SEDLČANSKO – Policie pátrá po zatím neznámém pachateli, který si vyhlédl jako snadnou kořist k okradení invalidního důchodce z jedné obce na Sedlčansku. Vydával se za pracovníka energetické společnosti a tvrdil, že se bude zdražovat elektřina.

Nejdříve po poškozeném požadoval dva tisíce korun, následně mu však dal bankovku v hodnotě pěti tisíc korun a chtěl po něm vrácení tří tisíc korun. „Poté využil nestřeženého okamžiku a z peněženky, kterou zanechal senior na stole, mu vzal několik desítek tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Podle uvedeného popisu se mělo jednat o 165 cm vysokého muže silnější postavy s knírkem pod nosem. Na sobě měl mít šusťákovou bundu šedé barvy a z místa odjel nezjištěným vozidlem.

Policie proto apeluje na veřejnost, aby byla ostražitá, protože podvodníci jsou dobří vypravěči, jsou vynalézaví a obratní. Při svém jednání využívají různé finty, např. nesou přeplatek daní či za elektřinu, nesou jednorázové zvýšení důchodu, kontrolují elektroměry, slibují donášku jídla, předstírají zájem o nemovitost, vykupují železný šrot, prodávají různé věci, chtějí předat údajnou výhru, potřebují dolít vodu do chladiče či se potřebují nutně napít. „Často mají lidé pocit, že se jich takové věci netýkají, vytváří to v nich falešný pocit bezpečí a nabývají dojmu, že jim se přece nic takového stát nemůže, ale opak je pravdou,“ připomíná policejní mluvčí.

Radou pro seniory je, aby neotvírali dveře neznámým lidem, jedině pokud se jim důvěryhodně prokážou. Je dobré využívat panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít dobré úmysly. Zásadou je, nemít doma větší obnos peněz v hotovosti či velmi cenné věci.

Komentáře