Podle Pirátů město přijde díky poslancům o více jak 27 milionů, dle starosty to město přežije

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM/ČR – Poslanci přehlasovali senátní veto zákona o kompenzačním bonusu pro podnikatele. Příspěvek 500 korun denně tak půjde částečně i z rozpočtů krajů a obcí. Starostové mluví o miliardových ztrátách, stovky obcí na protest proti tomu v úterý vyvěsily černé vlajky.

Jde o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje. Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu.Poslanci však návrh přehlasovali a tak se kraje a obce musí připravit na podstatně nižší příjem.

Česká pirátská strana v Příbrami

Podle příbramských Pirátů město přijde o více jak 27 milionů
Podle příbramských Pirátů to v Příbrami bude znamenat propad příjmů o více jak 27 miliónů korun, uvedli to na svých internetových stránkách. Stát podle nich bere peníze obcím, které už teď přišly o příjmy například z odpuštěných nájmů a dalších úlev, a do pokladny nepřijdou předpokládaně daně, protože podniky a živnostníci dva měsíce nevydělávali. Na závěr svého internetového prohlášení pokládají otázku „Můžeme se tedy těšit na stagnaci rozvoje našeho města?“.

Starosta Jan Konvalinka: Ve chvíli kdy šetříme každou korunu, je to nepěkná rána
K tomu se vyjádřil i starosta města Jan Konvalinka na svém facebookovém profilu i když u něj nebývá zvykem komentovat celostátní politiku. Podle něho už tak citelný výkyv v daňových (i nedaňových) příjmech se tak v našem městě prohloubí. „Nebude to nic, co by Příbram srazilo na kolena, ale o nějaké peníze přijdeme. A to je, ve chvíli, kdy šetříme každou korunu, nepěkná rána,“ píše starosta.
V modelu poklesu příjmů s tím počítáme ve variantě „pesimistické“, která znamená příjmy nižší o 100 až 120 milionů oproti předpokladům pro letošní rok.
V prvních třech měsících tohoto roku jsme měli příjmy o cca 3% vyšší než v loňském roce. Duben znamenal pokles o cca 13%. Čísla za květen ještě nejsou kompletní.
„Nebojím se, že bychom to finančně „nepřežili“, ale štve mě, že přijdeme o další peníze, které jsou teď potřeba více než kdy jindy,“ zakončil ve svém příspěvku starosta města Jan Konvalinka.

Komentáře