Počet případů nákazy koronavirem v zemi překročil tři tisíce, mrtvých je 23

ČR – Počet případů koronaviru v Česku překročil tři tisíce, v úterý ráno stoupl na 3002. S nemocí COVID-19 zemřelo 23 lidí lidí, podle oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví se zatím 25 lidí uzdravilo.

Zhruba se tak naplnila týden stará prognóza Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle níž by se Česko mohlo dostat na 3 000 případů nákazy na konci března.
První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března. V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. Přes víkend ale klesal počet provedených testů na koronavirus.

Počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 se v pondělí zvýšil podle dosavadních údajů o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha všichni zemřelí trpěli dalšími chorobami nebo byli ve vyšším věku. Vyléčených během pondělí přibylo o 14.

Největší počet potvrzených případů COVID-19 je z Prahy, víc než čtvrtina. Hlavní město má také největší počet případů v přepočtu na obyvatele, na každých 100 000 obyvatel zde připadá zhruba 60 lidí s nemocí. Následuje Olomoucký kraj a Karlovarský kraj. Nejméně je nemoc rozšířená v Jihočeském a Jihomoravském kraji, kde je na 100 000 obyvatel méně než 15 případů.

V nemocnicích skončilo podle údajů k neděli 29. března 277 lidí s nemocí COVID-19. Zhruba pětina z nich byla podle údajů na webu ministerstva ve vážném stavu. Téměř čtvrtina z hospitalizovaných se z nemoci vyléčila, nebo byla propuštěna do domácí karantény.

Omezení pohybu vláda prodloužila do 11. dubna
V zemi dál platí omezení volného pohybu osob, vláda ho prodloužila do 11. dubna do šesté hodiny ráno. Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, se nově netýká dětí do dvou let věku a řidičů, kteří jsou v motorovém vozidle sami.

Opatření omezující volný pohyb se nevztahuje na cesty do zaměstnání, na nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení, dobrovolnickou či sousedskou výpomoc, na pobyty v přírodě nebo parcích a pro účast na pohřbech.

Lidé se mají na veřejně dostupných pohybovat maximálně ve dvou, pokud nejde o více osob žijících ve společné domácnosti, tedy například rodiče s dětmi. Pro ně takové omezení neplatí.

Komentáře