Nové umělecké označníky zdobí brdské vrcholy Tok a Třemošná

Čezbáři u označníku v Brdech. Foto: Středočeský kraj

PŘÍBRAMSKO/BRDY – V úterý byly na dvou významných brdských vrcholech, Toku a Třemošné, instalovány první dřevěné označníky, které navrhli a vyřezali žáci Waldorfské školy Příbram. Tyto označníky, vytvořené v rámci projektu Brdské hřebenovky, jsou nejen funkčními ukazateli, ale zároveň i uměleckými díly inspirovanými místní přírodou a historií.

Na vrcholu Tok je reliéf tetřeva hlušce, symbolu brdské fauny, zatímco na Třemošné najdou návštěvníci vyobrazení fořta, připomínajícího život v minulých dobách, kdy byly fořtovny nedílnou součástí krajiny. Oba označníky jsou navíc vybaveny schránkami s vrcholovou knihou, kam mohou návštěvníci zanechat své vzkazy, myšlenky či kresby.

„Instalace těchto označníků je skvělým spojením umění, přírody a historie. Tento projekt oživuje místní krajinu a vytváří prostor pro návštěvníky, aby zanechali svou stopu,“ uvedl při slavnostním odhalení Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

 

Waldorfská škola Příbram se na tvorbě těchto označníků podílela díky dlouhodobé spolupráci s turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko. Ředitel školy Robert Žák dodává: „Tato spolupráce je pro naše žáky jedinečnou příležitostí uplatnit své dovednosti v reálných projektech, a zároveň přináší regionu nové umělecké a turistické prvky.“

Do budoucna se plánuje instalace dalších označníků na významných brdských vrcholech. Návštěvníci se tak mohou těšit na reliéfy s motivy divoké kočky, sovy a možná i vlka, nového obyvatele brdských lesů.

Vlk. Ilustrační foto. Autor: Radek Ctibor

Komentáře