Vakcíny pro praktiky jsou jen o rychlosti kliknutí, říkají praktičtí lékaři

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO  – Epidemiologická situace se sice pomalu lepší, ale vládě se situace stále nedaří zvládat. Do médií vypouští Andrej Babiš jeden slib za druhým, ovšem realita je jiná. Mluví se o dodávkách vakcín pro praktické lékaře, ale mnozí z nich očkovací látku ještě ani neviděli, byť mají zájem očkovat.  Mezitím ale Babiš stihl ještě recyklovat ministra zdravotnictví.

Na neshodu mezi realitou a sliby Andreje Babiše prezentovaných v médiích upozornil nedávno pořad Reportéři ČT.  Novináři z pořadu navštívili několik praktických lékařů na Příbramsku, kteří se s nimi podělili o své nedobré zkušenosti ohledně distribuce očkovacích látek směrem k nim. Mnozí z nich se proto rozhodli neočkovat vůbec a raději své pacienty odkazují na očkovací centra v Příbrami nebo Sedlčanech. To je například případ praktického lékaře Tomáše Garnola z Nového Knína.  Ten zatím dostal za celou dobu jen 20 dávek vakcíny.

Od pondělí se k očkování mohou hlásit lidé ve věku nad 35 let, nicméně mnozí ze starších lidí z nejrůznějších důvodů, jako třeba špatné dostupnosti očkovacích center, či problémů s internetovou registrací, dávají přednost možnosti nechat se očkovat u svého praktického lékaře. Jenže často bohužel není čím.

Problém je podle praktických lékařů jednak v nedostatku očkovacích látek, a pak také v tom, že se rozdělují de facto podle hesla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. To ostatně potvrzuje i příbramská lékařka Ilona Zelnerová, která patří mezi ty šťastnější lékaře, neboť se jí podařilo nyní získal několik dávek vakcíny Moderna. „Bohužel rozdělování vakcín je o tom, kdo si o ně dřív klikne. Já například kvůli objednávkám vstávám v noci, abych si stihla dávky objednat. Je to zkrátka o tom, kdo dříve klikne,“ říká a dodává, že ji tento systém vadí, protože prakticky nelze pacientům vždy zaručit, že bude čím očkovat.

Do některých vesnic, kam se vakcíny k praktickým lékařům nedostaly, vyjíždí mobilní očkovací tým příbramské nemocnice. Několikrát očkoval už například ve Hvožďanech nebo Petrovicích u Sedlčan. Většinou lidi, pro které by cesta do očkovacího centra v Příbrami nebo Sedlčanech byla příliš komplikovaná.

Celou reportáž České televize o problémech s nedostatkem očkovacích látek proti koronaviru u praktických lékařů, točenou z valné většiny na Příbramsku, najdete ZDE.

Komentáře