Nová ředitelka galerie mění otevírací dobu, výši vstupného a chce pracovat i se stálou Drtikolovou expozicí

Ředitelka Galerie Františka Drtikola Madga Danel představila svou koncepci na letošní a příští rok.

PŘÍBRAM – Od letošního ledna je ředitelkou příspěvkové organizace města Galerie Františka Drtikola Magda Danel. Ta nyní představila svou vizi a koncepci městské galerie na tento a příští rok. Pod jejím vedením se některé věci změní. Jednou z nich je například otevírací doba nebo výše vstupného.

Nově bude mít příbramská galerie otevřeno od středy do neděle od 12 do 18 hodin. „Je to z toho důvodu, že chceme rozjet intenzivnější spolupráci se školami, školkami se seniory a dalšími cílovými skupinami. Pro ně chceme mít vyhrazena právě ta dopoledne. Plánujeme také vytvoření galerijní kavárny či možnosti oddávání v prostorách galerie,“ uvedla v rámci představení svých plánů ředitelka Madga Danel. „Neznamená to ale, že by veřejnost vůbec nemohla do galerie dopoledne přijít. Pokud by se nám někdo ozval, že by chtěl přijít dopoledne, tak jsme schopni to zajistit,“ dodává.

Ve své koncepci počítá s prodloužením doby jednotlivých výstav, kdy by měly trvat déle než jeden měsíc, podle slov ředitelky tím chce docílit, že výstavu navštíví i lidé z širšího okolí. Zmínila, že také počítá s pořádáním koncertů případně divadelních vystoupení a podobně. Naopak s čím v galerii dále v současnosti nepočítá, jsou některé kdysi pravidelné akce, jako byla například výstava betlémů nebo výstava Czech Press Photo.

Stálá expozice Františka Drtikola v příbramské galerii.

V plánech také figuruje zamýšlená změna stálé expozice fotografií Františka Drtikola. Prvním krokem bude vytvoření pracovní skupiny, která by se nad tímto nápadem měla hlouběji zamyslet a připravit návrhy, o nichž by se pak jednalo dále. „Chci postavit pracovní skupinu odborníků na Františka Drtikola, ve které by měli být nejlepší čeští fotografové, kurátoři experti na fotku a současné umění a budeme chtít oslovit Umělecko-průmyslové muzeum se snahou o jakousi revitalizaci té stálé expozice. Mým cílem je, aby nešlo o stálou expozici, ale aby to byl jakýsi paralelní výstavní plán, který by fokusoval na fotku a vystavoval to nejlepší z české i zahraniční fotky a v krátkodobých výstavách i Františka Drtikola, ale originály,“ vysvětluje rámcově svůj záměr Danel.

Po svém nástupu do funkce nechala nová ředitelka galerii vymalovat, instalovala nový vstupní pult či odstranila některé dveře, závěsy a závěsný systém na vystavovaná díla. „Souvisí to s tím, že chceme víc galerii otevřít a víc návštěvníkům otevřít ten prostor,“ konstatuje ředitelka příbramské galerie.

Mění se také vstupné. Nově bude vstupné do galerie bude jednotné 150 korun, důchodci, studenti a děti budou míst vstup zdarma. V plánu je také vytvoření tzv. permanent za 500 korun k celoročnímu vstupu do galerie a jež bude pro jejího držitele mít i slevy na vstupném na akce, kde se vstupné bude vybírat zvlášť. V současné době příbramskou galerii navštěvuje okolo 4000 návštěvníků, cílem nové ředitelky je tento počet zdvojnásobit v horizontu pěti let.

Dále bude mít galerie nové logo, webové stránky a chce se také více zaměřit na komunikaci s veřejností pomocí sociálních sítí.

První výstavou pod vedením nové ředitelky Galerie Františka Drtikola bude výstava Petra Nikla – Můry, jejích vernisáž se koná ve středu 20. března od 18 hodin.

Komentáře