Absenci veřejných toalet v centru má pomoci vyřešit stavba nových u Hořejší Obory

Veřejné toalety v Jiráskových sadech.

PŘÍBRAM – S veřejnými toaletami to není v centru města příliš slavné. Nefungují ani ty v Jiráskových sadech, ani ty v hrázi Hořejší Obory. Zatímco u WC v Jiráskových sadech jde o to, že nejsou v městské budově, tak v případě toalet u Hořejší Obory jsou na vině vandalové.

Nicméně toto zařízení na Dvořákově nábřeží výrazně chybí při pořádání kulturních akcí jako je například Korzo Obora nebo při farmářských trzích. „To že tu nejsou v provozu veřejné toalety, mi tu při trzích opravdu chybí,“ říká Roman Ferstl, který s rodinou pravidelně jezdí na tyto trhy prodávat med a medovinu. „Jsou tu sice mobilní toalety, ale přeci jen by to chtělo nějaký lepší komfort nejen pro prodávající, kteří tu tráví půl dne, ale i pro návštěvníky trhu,“ dodává.

Mobilní toaleta na Dvořákově nábřeží.

Tento problém si uvědomuje i vedení města a přichází s jeho řešením v podobě stavby nových veřejných toalet přímo na hrázi rybníka. „Původní záměr byl obnovit veřejné toalety přímo v hrázi Hořejší Obory, nicméně jsme tento záměr nakonec přehodnotili a dospěli jsme k návrhu tento prostor nevyužít a postavit zcela nové veřejné WC na povrchu nad nimi,“ říká starosta města Jan Konvalinka. Podle jeho slov by mělo jít o tzv. „kontejnerové řešení“. „Ovšem se slovem kontejner má veřejnost spojeno cosi nevzhledného, ale tato stavba by měla být esteticky i designově zdařilá a oproti těm původním v hrázi rybníka budou tyto toalety bezbariérové, budou automatizované a budou více na očích,“ dodává s tím, že nová stavba bude stát nad současnými zničenými toaletami v hrázi mimo jiné i proto, že se z těch nynějších využije napojení na odpad, vodu a podobně. Veřejné toalety v hrázi rybníka byly totiž opakovaně terčem vandalů a zlodějů (viz. článek ZDE). Proto město tento prostor zakonzervuje a uzavře.

Veřejné WC v hrázi Dvořákova nábřeží.

S možností respektive nemožností si v centru města „odskočit“, aniž by člověk musel do nějaké restaurace, se Příbram potýká už delší dobu. „Vnímáme tento problém i v Jiráskových sadech, nedávno jsem dostal podnět od návštěvníka Příbrami, který tu byl na pohřbu a když si v centru potřeboval odskočit, tak pro něj byl tristní zážitek. V případě Jiráskových sadů jde o jisté majetkoprávní záležitosti, nicméně tento problém chceme vyřešit ke spokojenosti jak návštěvníků města, tak i jeho obyvatel,“ dodal Konvalinka.

Komentáře