Neoprávněné parkování na místě pro invalidy by mohlo neukázněné řidiče stát dva body

ČR – Zneužívání vyhrazených parkovacích míst podle lidí s handicapem pokračuje. Sami znevýhodnění řidiči dokumentují zastavování aut na místech, kde na to nemají právo. Ve sněmovně je teď návrh, který by takový přestupek trestal dvěma body. Nyní je špatné parkování bez bodového záznamu.

Podle průzkumu asociace paraplegiků se víc než 90 procent dotázaných setkalo s tím, že na vyhrazeném místě stálo auto bez průkazu a přes 70 procent má dlouhodobé problémy s parkováním.

„Zjistili jsme, že právě na frekventovaných místech, jako jsou polikliniky, nemocnice, úřady, kde je nedostatek parkovacích míst, je o to větší zneužívání těch míst pro vozíčkáře,“ říká ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková.

Nejde jen o to, mít kde zastavit. Důležitý je také dostatečný prostor vedle dveří. Když stojí na jednom parkovacím místě dva lidi, má pak invalidní člověk problém se z auta dostat.

Přestupků při zneužití vyhrazeného parkovacího místa pro lidi s handicapem podle strážníků přibývá. Na místě za něj může dostat člověk pokutu až 2500 korun. Ve sněmovně je proto teď návrh, který by takový přestupek trestal dvěma body.

„Navrhuji zpřísnění, aby to bylo bodově stíhané,“ konstatuje poslanec Jan Čižinovský. Podle jeho pozměňovacího návrhu dopravního zákona by policisté mohli trestat podobné hříšníky dvěma body. Materiál teď čeká v druhém čtení.

Komentáře