Miroslav Peterka: Údržba městské zeleně by neměla jít z extrému do extrému

PŘÍBRAM – Tak jako každý rok se od přelomu jara a léta ve městě seká městská zeleň. A stejně jako každý rok je tato činnost tématem poměrně živé diskuze, v posledních letech hlavně na sociálních sítích. Někdo si myslí, že se seká až příliš, jiný by sekal trávu ještě více. Najít tak ideální řešení, se zdá nemožné.

Údržbu městské zeleně v Příbrami zajišťují pracovníci Technických služeb. Ty spadají do kompetencí místostarosty Miroslava Peterky a tak jsme se ho zeptali, jak téma sečení trávy nejen v letošním roce vidí on.

Pane místostarosto sečení trávy je každoročně tématem poměrně živých diskuzí veřejnosti, jak zatím probíhá to letošní?

Letošní sečení je prakticky stejně jako v minulých letech, ale lišilo se tím, kdy jsme se sekáním museli začít. Letos to bylo už začátkem dubna, protože kvůli teplé zimě bylo vše o měsíc až dva posunuto a tak někteří pracovníci Technických služeb, kteří původně měli dělat jinou práci, se museli vrhnout od dubna na sekání trávy.

Miroslav Peterka.

 

Toto téma dělí veřejnost na několik táborů, jedni by nejraději posekali vše, jiní chtějí trávu nechat pro hmyz, jiní zase tvrdí, že v období sucha by se nemělo sekat vůbec… Který postup je tedy podle města ten nejlepší?

Podle mého názoru by ten nejlepší byl takový vyvážený, aby to nebylo od extrému k extrému. Rozdělit tedy zeleň ve městě tak, aby byla posekaná ta místa, kde to je nutné, ať už z praktických či estetických důvodů, jako například místa, kde to je potřeba pro dostatečný výhled řidičů, ale i místa, kde by se sekat nemuselo, napadá mě například prostor před gymnáziem. Tím ale nemyslím, že by se toto místo nesekalo vůbec, ale pouze dvakrát do roka, tak jak to bylo dříve, kdy se sekalo seno a otava. I tato místa je potřeba aspoň částečně udržovat a neponechat je úplně ladem, aby se tam nedržely nálety a podobně.

O sekání trávy veřejnost poměrně hodně diskutuje na sociálních sítích, volají také vám osobně?

Prakticky denně mám telefonáty od lidí, kteří se zlobí, že právě v jejich části Příbrami, kde bydlí, není posekáno, mnozí namítají, že je to potřeba, protože jsou alergici a kvůli neposekané zeleni a tím pádem i pylům z ní si nemohou otevřít okno a podobně. Na druhou stranu nám volají lidé, kterým naopak vadí, že jsme někde trávu posekali a že včely a čmeláci nemají dost zeleně na opylování… Já sám jsem alergik a neobejdu se bez léků každý den, ale na druhou stranu chápu i potřebu biodiverzity na území města. Členové obou skupin, které zastávají ten či onen názor, by ale měli být ohleduplní jeden k druhému.

Tak jaké je možné řešení?

Technické služby si v současné době nechávají zpracovávat audit městské zeleně, která nám řekne, kdy, kde a co jak sekat, kolik na to budeme potřebovat lidí a techniky a podle těchto výsledků bychom chtěli městskou zeleň ošetřovat od roku 2025. 

Někde se podle veřejnosti seká častěji než v jiných částech města… Lze tedy někde na webu města nebo Technických služeb najít rozpis, kde a kdy se bude tráva sekat?

Existuje plán sečení, který Technické služby zveřejňují každý pátek na svém profilu na sociální síti Facebook i na svých webových stránkách. A je zpracovaný pasport, kdy se má co sekat. Obecně nelze říci, že by se v některých částech města tráva sekala častěji než jinde… Seká se podle toho, jak roste. Někde roste rychleji, jinde pomaleji. Víte, že když prší, tak občas neprší na celém území města a tak tam, kde zapršelo, tráva vyrazí víc a je nutné ji posekat. Naopak když je tráva nízká, my ji jenom zmulčujeme, že se vrací zpět na trávník, kde slouží jako hnojivo, což je běžný zahradnický postup.

Na posekaných zelených plochách jsou často v posekané trávě vidět rozsekané i odpadky (plastové kelímky nebo lahve, obaly od cukrovinek apod.), jak velký problém jsou odpadky v trávě pro její sekání?

Není možné, aby si danou plochu před sečení pracovník Technických služeb prošel a případně odpadky posbíral. Nepořádek obecně na veřejném prostranství v Příbrami je poměrně velkým problémem, ale myslím si, že by každý z nás měl začít sám u sebe. Nedávno jsem byl na pivu a seděl jsem na zahrádce a z ní jsem viděl  maminku s kočárkem, která jedla nanuk a když ho dojedla, tak ten klacík a obal zahodila klidně do trávy… Zkrátka mnozí občané města žijí v domnění, že Technické služby města jsou tu především od toho, aby po nich uklízely… Bohužel je potřeba říci jasně, že takto to nefunguje.

V minulosti jste zmínil, že město respektive Technické služby mají problém s počtem lidí, kteří mohou pracovat s křovinořezy pro sekání trávy v místech, kam se technika nedostane. Podařilo se už tento problém vyřešit?

Ano je to tak. Pro práci s křovinořezem u Technických služeb je potřeba mít zdravotní prohlídku s ohledem na to, jak daný pracovník snáší nebo naopak nesnáší vibrace. Bohužel dost velký počet lidí u Technických služeb touto zdravotní prohlídkou neprojde. Otázka zajištění této zdravotní způsobilosti je jeden měsíc a proto nelze na tuto práci ani nabrat brigádníky, protože než by si prohlídku zajistil, tak je po sezoně… Navíc v současných vedrech sekat s křovinořezem a povinnými ochrannými pomůckami osm hodin denně je poměrně náročné a opravu ne každý to zvládne. Ovšem pořídili jsme novou sekačku, která má lepší svahovou dostupnost a tak bude moci sekat i na mnoha místech, kde doposud museli nastoupit právě lidé s křovinořezy.

Závěrem bych chtěl říci, že si s ředitelkou Technických služeb společně pracujeme na tom, aby tato příspěvková organizace města odváděla kvalitní práci a jsme si vědomi, že máme ještě v některých oblastech rezervy, ale snažíme pracovat na jejich odstranění, i když to jde pomaleji, než by asi veřejnost představovala.

Nicméně se dá obecně říci, že to jaký máme pořádek v našem městě, není o jen práci Technických služeb, ale záleží i na lidech, kteří k pořádku, nebo nepořádku v Příbrami velmi přispívají.

Děkuji za rozhovor.

Komentáře