Historička Lenka Blažková bude večer vyprávět o pouti ze Svaté Hory do bavorského Altöttingu

Foto: archiv Hornického muzea Příbram

PŘÍBRAM – Svatá Hora u Příbrami a bavorský Altötting, oba známé svými mariánskými poutními tradicemi, se staly záhadným středem zájmu. O tom, co mají společného a v čem se liší, přijde historička Lenka Blažková vyprávět na své cyklistické pouti od Panny Marie Svatohorské k Milostné Panně Marii z Altötting.

Dnes večer od 18 hodin v kulturně vzdělávacím centru v areálu dolu Anna v Hornickém muzeu Příbram, se uskuteční zajímavá přednáška. Přednáška, na kterou se již mnoho zvědavců těší, slibuje fascinující pohled na tyto dvě významná mariánská poutní místa a způsob, jakým se propojují skrze poutnickou tradici.

Lenka Blažková, historička a vášnivá cyklistka, podělí se o své zážitky z cesty a přiblíží, jakými cestami se na kole dostala z Panny Marie Svatohorské v Příbrami až k Milostné Panně Marii v Altöttingu. Její cesta byla plná historických a náboženských zastávek, kde se dozvěděla o více než dvou stoletích společné historie těchto dvou poutních míst.

Altötting. Foto: archiv Hornického muzea Příbram

Přítomní návštěvníci se dozvědí, že obě místa jsou středem poutního ruchu, který však nespočívá jen v pouti k těmto svatým místům. Naopak, Svatá Hora u Příbrami a Altötting mají své unikátní charakteristiky a tradice, které činí jejich návštěvu jedinečným zážitkem pro každého poutníka.

Tato přednáška je prvním počinem projektu s názvem „230 let bavorských poutí na Svatou Horu u Příbrami“ (2025). Tento projekt je společným úsilím Hornického muzea Příbram a Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Jeho cílem je propojit historii a kulturu těchto dvou poutních míst a ukázat, jaký význam mají v dějinách a současnosti.

Přednáška Lenky Blažkové slibuje být inspirativním a poučným zážitkem pro všechny, kdo se zajímají o poutní místa, historii a cyklistiku. Pro ty, kteří chtějí získat více informací o spojení těchto dvou poutních míst a jejich významu pro náboženskou historii, je dnešní večer v Hornickém muzeu Příbram určitě tím pravým místem k návštěvě.

Komentáře