FOTO/VIDEO: Ohlédnutí za Prokopskou poutí

PŘÍBRAM – Už po třicáté se ve své moderní historii konala Prokopská pouť. Letošní ročník se nesl v duchu výročí povýšení Příbrami císařem Rudolfem II. na královské horní město.

Pouť nabídla všechny léty prověřené body programu i pouťové atrakce, u kterých se letos hodně diskutovalo především v souvislosti s cenou za zábor veřejného prostranství, ale i toto se pořadatelům ze spolku Prokop podařilo vyřešit.

V sobotu se konalo tradiční Čepobití spojené s večerní zábavou na náměstí J.A. Alise. Ta trvala až do pozdních nočních hodin. „V posledních letech se na Čepobití soustředí stále více pozornosti veřejnosti,“ řekl Luděk Kolský ze spolku Prokop.

V neděli ráno pak z náměstí T.G.M. vyšel průvod směrem na Březové Hory. Letos poprvé byl doprovázený i turistickým vláčkem, který vezl především děti a starší účastníky průvodu. Nechyběly ani dvě hudby a zástupci hornických i dalších spolků z Příbrami i spřátelených měst a obcí. Barvy vedení města „hájila“ místostarostka Zorka Brožíková.

Nicméně je trochu smutným faktem, jak i sami pořadatelé přiznávají, že účast v nedělním průvodu pozvolna klesá a vzhledem k tomu, že letos se jednalo o 30. ročník, tak mohla být zcela určitě vyšší než jen několik desítek lidí. „Bohužel je to dáno i tím, že členové jednotlivých spolků ubývají a v poslední řadě naše řady hodně dlouholetých členů bohužel opustilo už navždy,“ posteskla si před začátkem průvodu místopředsedkyně spolku Prokop Denisa Šrajnová.

Nedělní odpoledne pak v areálu Ševčinského dolu patřilo vystoupení Malého svatohorského divadélka ve spolupráci se skupinou historického šermu Adorea, které s nadsázkou, humorem a lehkou fikcí divákům ukázalo, jak to mohlo být s ním povýšením na královské horní město, ke kterému došlo před 440 lety. To velice vydařené představení mohla veřejnost vidět během odpoledne hned dvakrát. Dále nechyběly oblíbené projížďky důlním vláčkem, prohlídka expozic Hornického muzea Příbram a k vidění byla i samotná listina, kterou císař Příbram povýšil na královské horní město.

Komentáře