Chrastina odstupuje, Konvalinka si namlouvá Švendu

PŘÍBRAM – Na únorovém jednání zastupitelů, které se koná 17. února odstoupí z funkce člena rady města Svatopluk Chrastina za ODS. Proč a jaké důvody ho k tomu vedou, sdělí veřejnosti a zastupitelům při tomto jednání. Vedení města, kde má většinu hnutí ANO, teď řeší koho na jeho místo.

„Jako první stranu jsme pochopitelně oslovili ODS, se kterou jsme v radě byli doposud, a se kterou se nám spolupracuje vynikajícím způsobem. Druhý zastupitel za ODS, pan Peterka, nabídku na post radního nemohl přijmout z důvodu velkého pracovního vytížení,“ popisuje první kroky hledání nového radního starosta města Jan Konvalinka.

Pro úplnost dodejme, že v radě města, která je sedmičlenná mají zastoupení kromě odstupujícího radního Chrastiny za ODS, ještě vládnoucí hnutí ANO s pěti mandáty a jedním mandátem Příbramáci pro Příbram. Rada města funguje bez koaliční smlouvy a i bez programového prohlášení a tak není zcela jasné, jaké cíle se plní. Jak ale zatím uplynulé období ukazuje, menšinově zastoupení radní (ODS a Příbramáci pro Příbram) zatím nic moc ze svých slibovaných programů v radě neprosadili, kromě těch, které měli s ANO společné. Z pohledu pozorovatele zvenčí by se dalo říct, že plní funkci užitečných pomocníků, bez možnosti nějak více prosazovat to, co slíbili svým voličům. Navíc, jak se zdá, tento model vyhovuje zejména hnutí ANO, jak jinak si vysvětlit tyto slova starosty: „Jednání rady města jsou v mnohém odlišná od jednání zastupitelstva. Není zde prostor pro politikaření, pro vzájemné konfrontace nebo pro bezobsažné tlachání.“

Po odmítnutí mandátu radního Miroslavem Peterkou z ODS, stálo vadnoucí hnutí ANO před otázkou koho dalšího ze zbývajících stran v zastupitelstvu osloví. Budou to komunisté, kteří, jak se zdá, z jejich hlasování dávají tichou podporu současnému vedení, nebo to bude nejmladší ze zastupitelů za Pirátskou stranu? Méně pravděpodobné by se zdálo, že osloví opoziční strany TOP 09 nebo Šanci pro Příbram, se kterými se jak názorově tak programově neshoduje. Jasno do toho vnesl až starosta města, který další kroky sdělil na svém facebookovém profilu.

„Protože máme zájem na tom, aby bylo řízení města založené na co nejširším konsenzu napříč stranami, rozhodli jsme se oslovit opět TOP 09 s možností nominace sedmého člena rady. Nyní tedy čekáme na to, zda TOP 09 na naši výzvu přistoupí a stane se opět součástí Rady města,“ uvedl Jan Konvalinka

Podle zjištěných informací se opravdu lídr TOP 09 Václav Švenda se starostou města Janem Konvalinkou včera sešel a o této nabídce spolu diskutovali.„Rozhodnutí zda TOP 09 nabídku přijme či nikoliv oznámíme v pondělí až vše projednáme v členské základně,“ k tomu po schůzce uvedl Václav Švenda.

Bylo by však asi zarážející, kdyby TOP 09 tuto nabídku přijala, zvláště po tak názorově odlišných rozhodnutích v zásadních otázkách, které se v uplynulém období na zastupitelstvu řešili. A také bez jasně definovaného programového prohlášení či koaliční dohody, která by vymezila cíle rady města a byla příslibem, že se podaří prosadit alespoň část slibů daných voličům TOP 09. To ale hnutí ANO nenabízí, současný princip vládnutí bez jasně určených pravidel jí totiž ve většinově zastoupené radě města zcela vyhovuje.

Koho hnut ANO osloví příště?

Pokud TOP 09 v pondělí nabídku na člena rady odmítne, bude hnutí ANO  mít dvě možnosti. Oslovit další politické subjekty jako je KSČM ,Piráty či Šanci pro Příbram a nebo na uvolněné místo po Svatopluku Chrastinovi nominovat někoho ze svých členů.

Komentáře