Cena opravy bazénu stále předmětem diskuze

Foto: SZM Příbram

PŘÍBRAM – Kdo se díval na program pondělního zasedání zastupitelstva, hledal v něm bod věnující se opravě bazénu marně. Nicméně jak v úterý na tiskové konferenci vedení města potvrdilo, zastupitelé přeci jen o bazénu jednat v pondělí 20. května budou.

Rekonstrukce příbramského bazénu je beze sporu největším rozdělaným projektem, který svému nástupci přenechává, společně s dalšími, odstupující starosta Jindřich Vařeka. Ten se totiž chystá na pondělním zasedání vzdát funkce a pravděpodobně se stane pouze řadovým radním.

Bod týkající se aquaparku sice není uvedený v programu, ale zastupitelé ho dostanou na jednání tzv. na stůl. Pravda, většinou se takto předkládají pouze body, které nesnesou odklad, což tento projekt není, nicméně zřejmě právě situace kolem odstoupení starosty mohla trochu zamíchat pořadím a prioritami při sestavování programu… Podle slov Jindřicha Vařeky ale zastupitelé nebudou ještě jednat o samotné opravě aquaparku, nýbrž jen o záměru vyhlásit na ní výběrové řízení.

Nicméně situace kolem samotného projektu se trochu komplikuje. Mluvit se o něm začalo už v roce 2016 a původně už měly být práce v plném proudu. Realita je však jiná. Všichni zastupitelé také nepochybují, že budova i bazén samotný nějakou výraznější opravu potřebují, ovšem liší se v názorem do jaké míry a především ceny.

Bývalý radní pro ekonomiku Václav Dvořák navíc připomíná, že zastupitelé se právě o ceně investice nemohou dostatečně správně rozhodnout bez znalosti plánu investic města v příštích letech. „Ten se totiž následně promítne do rozpočtového výhledu města. Bohužel zatím jsem jako člen finančního výboru plán investic ani rozpočtový výhled neviděl. Místostarosta Buršík slíbil, že ho předloží na květnovém zasedání výboru,“ konstatoval Václav Dvořák.

Jeho slova místostarosta Martin Buršík potvrdil na poslední tikové konferenci radnice. „V současné době ho aktualizujeme a do zasedání finančního výboru na konci května bychom měli mít jeho aktualizovanou verzi,“ řekl.

Jednou z klíčových informací pro schválení opravy bazénu také bude, v jaké výši a na jak dlouho si město hodlá vzít avizovaný úvěr, kdy při nejkratší době splatnosti horizontu pěti let by to ročně bylo 54 milionů korun. Naopak při splácení po dobu deseti let jen 29 milionů. „Nejsem příznivcem dlouhodobého zadlužení například na 20 let s nízkou splátkou. To by byl velký závazek pro další volební období, podle mě by bylo lepší vzít si úvěr na kratší dobu, ale diskuze k tomu ještě proběhne,“ myslí si příbramský místostarosta.

Vedení města ale ještě není zcela domluvené na tom, jak vysoký úvěr si opravu bazénu vezme. „Ještě pořád nejsme dohodnuti, jak vysoký ten úvěr bude. Jestli to bude celá ta částka, potom rozumím tomu, že to někomu může přijít děsivé, vzít si 400 milionový úvěr, ale spíš to vpadá, že úvěr bude výrazně nižší,“ dodává druhý místostarosta a v brzké době s největší pravděpodobností i nový starosta města Jan Konvalinka.

Komentáře