Svatohorské schody opět ožijí uměním

Svatohorské schody budou v sobotu opět patřit umění.

PŘÍBRAM – V sobotu 18. května se koná další ročník uměleckého happeningu Svatohorské schody, na kterém svá díla prostoru této historické spojnice poutního místa a centra města představí nejen umělci z Příbrami a okolí.

„Dlouho jsem si hýčkal myšlenku na uspořádání uměleckého happeningu v Příbrami, kde by se mohli potkat zajímaví lidé. Lidé poháněni motorem vnitřního pnutí k tvorbě. Lidé aktivní, třebaže mnohdy mimo hlavní proud kulturního dění. Lidé, co vnímají krásu a pokouší se ji ve svém díle zachytit,“ říká pořadatel akce Čeněk Kaše s tím, že ho inspirovala návštěva Rokycanského koryta a Chebských dvorků.

Ovšem venkovní výstava je však vždy rukojmím vrtochů počasí. „Pořád jsem nemohl najít řešení. A pak najednou jsem si uvědomil, že v Příbrami je přece místo pro happening jako stvořené. Svatohorské schody! Unikátní prostor, trochu opuštěný, trochu magický a velmi charismatický. Jen trochu života by potřeboval vdechnout. Nápad se narodil a díky přístupu Římskokatolické farnosti, vedení města Příbrami a mnoha kamarádů se stal poprvé v roce 2018 nultý ročník reálnou akcí. A protože měla velký veřejný ohlas, rozhodl jsem se pokračovat,“ dodává.


    

Charizmatický prostor schodiště spojující Městečko na dlani se Svatou Horou se podařilo v minulém roce obsadit 41 vystavujícími a téměř dvěmi tisícovkami návštěvníků. S vědomím, že loňský úspěch zavazuje, předstupují organizátoři s nabídkou, která nezklame. Opět budou k vidění fotografie, koláže a obrazy. Tentokrát v profesionálním nasvícení téměř celého schodiště filmovými specialisty. Po cestě potkáte hudbu, stejně jako loni a nově i divadlo.

     

Tentokrát se připojí i Muzeum na Svaté Hoře, které bude otevřeno v rámci Muzejní noci do pozdních nočních hodin. Pro návštěvníky bude připraveno občerstvení.

Kromě našich domácích umělců, jako je Martin Andrle, Ivo Burian a David Heger, přivezou ukázat svá díla umělci z Prahy a Plzně. Představí se umělecká uskupení jako Fotoklub Rokycany, PIX-XL, Rosenthal.

Zde se můžete podívat na video jak probíhal nultý ročník této akce:

Komentáře