Budoucí středočeská koalice už má jasno o programu

Budova Středočeského kraje v Praze.

PRAHA – Ve středních Čechách skončilo jednání o programu budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj. Zástupci stran doladili text programového prohlášení a návrh koaliční smlouvy, v příštích dnech dokumenty projednají stranické orgány. Nejvíc času zabere desetidenní krajské fórum Pirátů. Poté chtějí lídři svolat tiskovou konferenci a na ní podepsat koaliční smlouvu. 

Zástupci stran pracovali v odborných týmech na programových prioritách. Na pracovních setkáních dávali dohromady jednotlivé body programového prohlášení a dopracovali ho do finální podoby. Projednat by ho nyní měli spolustraníci.

Lídři budoucí středočeské koalice, foto STAN

Koaliční smlouvu podle Peckové nejdřív podepíšou před novináři lídři stran, na ustavujícím zastupitelstvu by se pak měli připojit se svými podpisy i všichni ostatní koaliční zastupitelé.

Budoucí hejtmanka uvedla, že je ve spojení s krajským krizovým řízením a dostává pravidelně hlášení související s pandemií koronaviru. Podobně jsou na tom i další členové příští krajské rady. „Ta rozhodnutí samozřejmě ještě nejsou za nás, nicméně už se tím zaobíráme,“ dodala Patra Pecková.

Vítězní STAN se domluvili na spolupráci s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. STAN a ODS budou mít v krajské radě po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Široká koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Komentáře