Bude z ubytoven zařízení pro seniory? Námět k debatě pro příbramské zastupitele

PŘÍBRAM – Ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem jsou dlouhodobě problémovou lokalitou. Je jich majitelem je firma Stavus a město se už delší dobu snaží najít nejaké řešení, které by vyhovovalo oběma stranám. Nyní se možná objevilo řešení, které by bylo pro obě strany přijatelné. Diskutovat o něm budou zastupitelé města na svém červnovém zasedání. 

O problémovém soužití s obyvateli ubytoven vědí své především lidé bydlící v okolí. „Nejhorší je to asi v létě, to kvůli hluku, který trvá do večerních hodin nemužete otevřít ani okno,“ říká Jan H., který bydlí v jednom z bytových domů v okolí ubytoven.

Radnice chtěla lidem v okolí pomoci tak, že by v této lokalitě stanovila tzv. bezdoplatkovou zónu, která by částečně řešila možnost omezení ubytování pro problémové klienty zařízení. „Ovšem bezdoplatkové zóny byly zrušeny a městům tak byla odebrána poslední možnost, jak situaci s problémovými občany ubytoven řešit. Dlouhodobě jsme jednali s provozovateli zařízení, zvyšovali dohled strážníků městské policie, využívali služeb preventistů. Vždy došlo pouze ke krátkodobému zklidnění situace,“ vysvětluje starosta Jan Konvalinka.

Nicméně majitel ubytoven firma Stavus už si už několik let pohrává s nápadem, přebudovat ubytovny na zařízení pro seniory. Myšlenka je taková, že firma by oba domy přestavěla a nově vzniklé zařízení by pak provozovalo město v rámci Centra sociálních a zdravotních služeb. „Cílem tedy je zrušit ubytovny, které jsou v této lokalitě problémem, a zvýšit kapacitu zařízení pro seniory a také vybudovat malometrážní byty. Právě o tomto tématu budeme se zastupiteli diskutovat na pondělním jednání. Výsledkem jednání by měl být podpis memoranda se společností Stavus o vzájemné spolupráci,“ dodává Konvalinka.

Příbramský starosta Jan Konvalika.

V číslech by se dalo předběžně hovořit o zhruba 150 000 000 Kč na přestavbu pro společnost Stavus a o jednotky milionů ročně na provoz pro město, které by prostřednictvím Centra sociálních a zdravotnických služeb provozovalo Domov se zvláštním režimem, Centrum následné péče nebo například odlehčovací službu.

V řešení je také otázka, co bude se stávajícími nájemníky v ubytovnách. „Jak jsme byli ujištěni, nájemníci, se kterými nebyly a nejsou problémy, se o bydlení bát nemusí. Pro ně společnost Stavus zajistí ubytování ve svých dalších zařízeních. S hledáním ubytování pomůže i město prostřednictvím sociální služby,“ doplnil starosta.

Na základě téměř ročních jednání nechala společnost Stavus zpracovat studii proveditelnosti, která v hrubých obrysech definuje zařízení jak kapacitně, tak strukturou provozu. Memorandum, které bude řešeno na jednání zastupitelstva, otevírá diskuzi a stanovuje pro ni základní parametry, ale nenese s sebou žádné závazky nebo povinnosti.

Foto: město Příbram

 

Komentáře