Výstava ve Vysoké představuje proměny zanedbaných míst, která dostala nový život

Foto: Středočeský kraj

VYSOKÁ U PŘÍBRAMI – V Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami se ve čtvrtek 5. srpna setkali zástupci středočeských projektů přihlášených do 13. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn. Výstava představuje proměny zanedbaných míst na místa, která dostala nový život.

Přihlašují se do ní spolky, obce, instituce i soukromí investoři, kteří chtějí představit svou práci a inspirovat ostatní. Středočeský region letos na výstavě reprezentuje devět proměn. S jejich iniciátory se dnes setkali zástupci Středočeského kraje, aby jim poděkovali a ocenili jejich úsilí.

„Je dobré si připomínat, kolik úsilí stojí za každou změnou veřejného prostoru. Výstava Má vlast cestami proměn přitom neslouží jen jako připomenutí toho, v jakém stavu se místa či objekty nacházely, ale může být také inspirací pro ostatní. Někdy stačí malý impuls k tomu, aby se rozjela velká věc. Třeba se pro někoho takovým impulsem stane právě malá výstavka v areálu Památníku ve Vysoké. Všem, kdo se o proměny, které jsou zde k vidění, zasloužili, patří velké poděkování,“ uvedl krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda (Spojenci).

Ačkoliv podobně jako u jiných akcí do příprav zasáhla pandemie koronaviru, třináctý ročník se přesto podařilo připravit. Celostátní zahájení, kde jsou k vidění panely se všemi proměnami, bylo neveřejné. Lidé v krajích ale o lokální výstavy nepřijdou. Středočeské proměny budou k vidění právě v areálu Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. K vidění je například proměna Bartolomějského návrší v Kolíně nebo oprava kolínské nádražní budovy, revitalizace zámeckého areálu Loučeň nebo rekonstrukce sokolovny v Pečkách. Jeden z panelů představuje proměnu Palachova rodného domku ve Všetatech na Památník Jana Palacha, který je ve správě Národního muzea.

Národní výstava Má vlast cestami proměn je koncipována jako putovní. Na informačních tabulích si lidé mohou přečíst příběhy proměn, na fotografiích si prohlédnout stav před rekonstrukcí a po ní a seznámit se s iniciátory proměny. Příběhy a fotografie jsou i na webu projektu Má vlast cestami proměn.

Komentáře