Čapí mládě před utopením zachránil rožmitálský občan

Ilustrační foto.

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – V Rožmitále jsou už řadu let hrdí na „své“ čápy a pokud se některému z nich přihodí něco nepěkného, tak to obyvatele města mrzí. Před dvěma lety například jedno z čapích mláďat na začátku srpna srazila dodávka. Tento týden hrozila smrt dalšímu z čápat.

V rožmitálském Sadoňském rybníku se totiž topilo ve středu 4. srpna odpoledne jedno ze čtyř čapích mláďat, která se letos vylíhla na bývalém slévárenském komíně. příčinou mohly být zřejmě nedostatečné letecké zkušenosti zavinily špatné přistání právě na hladině rybníka. Neštěstí zabránil pozorný a odvážný Josef Šobr z Rožmitálu a mladého čápa z vody zachránil, za což mu patří velké poděkování.  Zmáčené peří čápovi už nedovolilo znovu vzlétnout. Na břehu si mladého čápa převzali tajemnice městského úřadu Marcela Sladká a velitel zásahové jednotky městských hasičů Milan Polák, kteří ho spolu s Josefem Šobrem po drobných peripetiích zabalili do deky z Cvokařského muzea a odvezli do velké klece v hasičské zbrojnici. Tam si čáp spokojeně polehával až do příjezdu záchranářů z Centra ochrany fauny v Hrachově.

Pracovníci hrachovského centra si rožmitálského čápa v centru ponechají a pokusí se ho „přidružit“ k březnickým mladým čápům, kteří se do záchranné stanice dostali kvůli úhynu jednoho z rodičů. Ovšem jak se říká, všechno zlé, je pro něco dobré, díky této nehodě se stane prvním rožmitálským čápem, který bude okroužkovaný a tím pádem bude možné sledovat jeho další osud.

Zdroj: web města Rožmitál pod Třemšínem

Komentáře