Vydejte se do Podbrdska s novým číslem historického sborníku

Sborník Podbrdsko. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Sborník, který vychází už od roku 1994, vám nabízí odborné články ze všech oborů společenských věd včetně prací z historie krajiny a přírody, které se vztahují k danému regionu.

Tento region byl vymezen nejen územím bývalého okresu Příbram, ale i oblastmi Brd a jejich podhůří v bývalých okresech Plzeňjih, Rokycany, Beroun, Prahazápad a také oblastí SedleckaPrčicka.

Číslo 29 sborníku obsahuje osm článků a studií. Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl se věnuje 200 letům březohorského dolu Marie, chlouby habsburské monarchie i symbolu největší důlní katastrofy. Historik František Bártík se zabývá vybranými útěky z NVÚ Příbram (Bytíz) a pracovišť uranových dolů v letech 19611986, či Jiří Pešta píše o odpustkovém listu papeže Benedikta XIV. z roku 1755 pro římského poutníka Jiřího Hlasivce z Příbrami.

Nové číslo obsahuje také několik jubileí, výročí a nekrologů. Například ředitelka příbramského archivu Věra Smolová se věnuje knězi a spisovateli Františkovi Xaverovi Holasovi, Hana Ročňáková píše o Ladislavu Malém (1862 1956), učiteli na Březových Horách či v Dobříši a správci příbramského muzea, k jehož založení dal v roce 1886 podnět. Ivan Michálek zase přináší text o 600. výročí bitvy mezi husity a katolíky u Hluboše a mnoho dalšího

Tak neváhejte a získejte nové číslo sborníku Podbrdsko a nechte se unést do světa historie příbramského regionu. K dostání je v budově Státního okresního archivu Příbram.

Komentáře