V ZŠ Milín si 17. listopad připomněli výstavou o lágrech pro politické vězně

MILÍN – Zaujmout žáky pro nedávnou historii, připomenout si významné výročí 17. listopadu, přiblížit „nepamětníkům“ období totality, to všechno jsme si vytyčili jako cíle našeho projektového dne. K jeho realizaci jsme přizvali historika a pracovníka Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Františka Bártíka, s nímž jsme si pro naše osmáky a deváťáky připravili vernisáž jeho výstavy Krajina slz a radiace, pojednávající o komunistických lágrech v blízkosti uranových ložisek nejen na Příbramsku.

O kulturní zahájení se postarala Příbramská chlapecká skupina (Bílek, Šíp, Ostřížek), která zahrála písně Karla Kryla. Pan ředitel Pavel Kopecký připomněl, že přesto, že můžeme slyšet, jak za komunistů bylo lépe a nelze to pamětníkům rozporovat, protože vzpomínky na mládí jsou vždy dobré, je třeba vidět i zrůdnost nesvobodného komunistického zřízení, které lidi bez důvodů posílalo na nucené práce a mnohdy i cílenou likvidaci.

Během přednášky se žáci dozvěděli mnoho nových a detailních informací o lágru Vojna, využití nesvobodných sil při výstavbě příbramských sídlišť či Divadla Antonína Dvořáka. Následoval dokumentární film o národním hokejovém mužstvu, jehož členové byli v padesátých letech ve vykonstruovaném procesu odsouzeni k dlouholetým trestům a k nuceným pracem v jáchymovských lágrech či v táboru Vojna u Lešetic.

Přesto, že pan doktor je zvyklý na posluchače středoškolské, zaujal naše žáky i některé naše kantory, kteří si s radostí chodili ve volných hodinách poslechnout jeho zapálené vypravování.

Tomáš Bílek

ZŠ Milín

Komentáře