Tománek překonal velké zklamání své kariéry a potvrdil skvělou formu

Foto: archiv J. Tománka

DOBŘÍŠ – Sportovec Honza Tománek měl na letošní rok velké plány. Z USA chtěl přivézt hned dvě zlaté medaile. Mnoho času příprav, tvrdé tréninky i vynaložené finanční prostředky však vzaly za své, když mu bylo oznámeno, že jeho žádost o povolení ke vstupu do USA v době pandemie byla zamítnuta. Ovšem přes největší zklamání své dosavadní sportovní kariéry se Honza nevzdal.

„Když jsem vinou covidových restrikcí nemohl odcestovat na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George-Utah, snažil jsem se zajistit náhradní závodní program na září. Řešení tohoto zásadního obratu sezóny na poslední chvíli nebylo rozhodně jednoduché, a ani příjemné. Teprve týden před startem prestižního Ironman Klagenfurt (3.8 km plavání – 180 km cyklistika – 42.2 km běh) bylo rozhodnuto o mé účasti. Na specifickou přípravu již nebyl prostor, tak jsem svou účast bral především jako sbírání zkušeností na celé distanci. V závodě mi vše vyšlo podle plánu a dosaženým časem 10:49:08 hodiny jsem potvrdil svou výbornou letošní formu,“ říká Honza Tománek, který podal i přes časovou tíseň skvělý výkon a závod dokončil mezi nejlepšími.

Zajistit náhradní program během několika týdnů není jednoduché. Většina závodů byla již vyprodaná a navázat komunikaci s organizačními týmy v posledních týdnech příprav nedávalo mnoho šancí.  „Jedno jsem věděl jistě, letos bych rád ještě jednou absolvoval celého Ironmana a alespoň částečně si spravil chuť nad hořkým obratem sezóny,“ popisuje Tománek nelehkou situaci před startem v Klagenfurtu.

Do Klagenfurtu dorazil Honza několik dní před závodem, aby se seznámil s tratěmi, organizací a přímo na místě přepnul do ryze sportovního módu. Honza do závodu startoval společně s profesionálními ženami brzy ráno. „Vycházející slunce, mola plná diváků a sportovci čekající na start dávají Ironmanu Klagengurt jedinečnou atmosféru. Po všech problémech posledních týdnů jsem cítil obrovskou radost a vděk za to, že tu mohu být,“ komentoval start na závodu.

Plaveckou část včetně výlezu z vody dokončil Honza za 1:13:59 hodiny, s čímž byl jednoznačně spokojený. Cyklistická trať dlouhá 180 km byla pro závodníky rozdělena do dvou různých okruhů s celko-vými 1600 metry převýšení, kterou zvládl za celkový čas 6:54:31 hodiny.

Do dvou okruhů byl v Klagenfurtu rozdělen i běžecký maratón v délce 42.2 km.Běžeckou část Honza dokončil za 2:21:32 hodiny, což je jeho dosavadním maximem na celé distanci.

„Celkový čas 10:49:08 hodiny je z mého pohledu úžasný! Nebyl to vůbec jednoduchý závod, ale vše vyšlo podle plánu i předpovědi počasí. V absolutním pořadí jsem dokončil na 354. místě z 1034 atletů, kteří dokončili. Ironman Klagenfurt je ikonickou sportovní akcí, na kterou se určitě vrátím a jsem rád, že jsem zde mohl startovat,“ dodává Honza Tománek, který se nyní připravuje na své další závody.

Komentáře