Střední zdravotnická škola v Příbrami bude pořádat kurzy češtiny pro Ukrajince

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Příbram Foto: archiv školy

PŘÍBRAM/STŘEDNÍ ČECHY – Vybrané krajské střední školy začnou pořádat kurzy českého jazyka pro uprchlíky z Ukrajiny. V každém okrese je jedna škola, kam se zájemci starší osmnácti let mohou na kurz přihlásit. Výuka bude zdarma.

V Příbrami to bude Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Jiráskových sadech. „Chceme udělat maximum pro to, aby se ukrajinští uprchlíci mohli co nejrychleji začlenit do běžného života. Odstranění jazykové bariéry je pro to důležitým předpokladem. Jakmile získají alespoň základy českého jazyka, může to usnadnit hledání práce a celkově pomoci se začleněním do společnosti,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Informace zájemci naleznou v nejbližších dnech na webových stránkách škol. „Ve vybraných školách se kurzy budou konat v odpoledních hodinách podle časových možností lektorů, kterými budou ve většině případů učitelé českého jazyka z příslušné školy. Zahájení kurzů si každá škola naplánuje podle svých potřeb a možností, někde to bude až po maturitách,“ vysvětlil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Kurz by měl trvat čtyři týdny, tedy 24 hodin výuky (3×2 h/týden, příp. 2×3 h/týden). Kurzy budou otevřeny pro minimálně 8 účastníků, maximum je 14 lidí.

 

Okres

škola

Benešov Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov, Mendelova 131
Beroun Gymnázium J.B. Beroun, Talichova 824, Beroun
Kladno Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, náměstí Edvarda Beneše 2353
Kolín Střední průmyslová škola strojírenská a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Kolín IV, Heverova 191
Kutná Hora Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Kutná Hora, Masarykova 197
Mělník Střední průmyslová škola stavební, Mělník, Českobratrská 386
Mladá Boleslav Obchodní akademie, Vyšší odborná škola ekonomická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Mladá Boleslav, příspěvková organizace
Nymburk Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce
Praha-východ Gymnázium J. S. Machara, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Královická  668
Praha-západ Gymnázium Hostivice, příspěvková organizace
Příbram Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Příbram I, Jiráskovy sady 113
Rakovník Gymnázium Zikmunda Wintra Rakovník, příspěvková organizace

Komentáře