Střední školy se zapojí do projektu „Bezpečná škola“

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeští radní schválili na svém posledním letošním jednání účast kraje na projektovém záměru zaměřeném na bezpečnost škol a školských zařízení zřizovaných Středočeským krajem. Dotační titul vypsalo ministerstvo vnitra.

Středočeský kraj je připraven čerpat finanční prostředky v rámci projektového záměru „Bezpečná škola 2020“, který plynule navazuje na rok 2019. Cílem projektu je zvýšit ochranu tzv. měkkých cílů ve Středočeském kraji, a to především zvýšit míru zabezpečení krajských škol proti závažným útokům a snížení pravděpodobnosti výskytu hrozby útoku ozbrojeného útočníka ve školním prostředí. „Středočeský kraj se této problematice věnuje systematicky a dlouhodobě. I když ne vždycky se dá tragédii předejít, jak ukázaly nedávné události v Ostravě, je nutné včas odhalit případné slabiny a udělat maximum pro to, aby školská zařízení v kraji byla bezpečná,“ uvedl krajský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk, CSc. (ANO 2011).

Mezi hlavní aktivity projektu patří vyhodnocení ohroženosti a tvorba Bezpečnostního auditu pro 10 krajských škol a následné vytvoření plánu školy pro mimořádnou událost „Ozbrojený útočník ve škole“. Plán konkrétně stanoví, jak postupovat v případě ohrožení školy aktivním útočníkem. V těchto školách se pak uskuteční také interaktivní vzdělávací semináře pro celé pedagogické sbory. Aktivity proběhnou ve školách, které budou určeny Odborem školství krajského úřadu.

„Vyhlášený dotační program na ochranu měkkých cílů na rok 2020 je pro nás výhodný i v tom, že se obejde bez jakékoli finanční spoluúčasti kraje,“ dodal radní Bezděk.

Nicméně je otázkou, zda takový postup k něčemu bude. Nejzranitelnější jsou děti totiž především před školou ráno, kdy čekají na otevření budovy a zahájení vyučování. To ale zatím žádný bezpečnostní audit ani krizový scénář neřešil a neřeší. Je otázkou, proč musí děti stále ráno postávat před školami, než je pustí dovnitř?

Další problémem je, že jedno cvičení nic neřeší a pouze si na něm „namastí“ kapsu nejrůznější „bezpečnostní experti“. Pokud má být jakkákoli obrana účinná, musí být zažitá natolik, že dotyčným lidem přejde pod kůži jako reflex a to se z jednoho cvičení rozhodně nestane.

Takto vyjádření kraje spíš působí ve stylu „Vlk se nažral a kozy zůstaly celé…“.

Komentáře