Radnice představila vizualizaci parkovacího domu v Milínské ulici

Vizualizace navrhovaného parkovacího domu v Milínské ulici.

PŘÍBRAM – O parkovacích domech se v už řadu let ve městě hovoří jako o vhodné alternativě pro parkování v souvislosti s obrovským nedostatkem parkovacích míst na celém území Příbrami. Nicméně zatím žádný z uvažovaných parkovacích domů nestojí. Ovšem radnice má vytipováno několik lokalit, kde by tyto stavby šlo vybudovat.

Asi nejznámějším místem je plánovaný parkovací dům v spodní části autobusového nádraží, o něm se mluví nejdéle a radnice s jeho realizací stále počítá. „ V tomto projektu jsme asi nejdále,  připravuje se zadání v režimu design & build, což znamená dokonči projektovou dokumentaci a dostav. Myslím si, že už v příštím roce můžeme vyhlašovat veřejnou zakázku,“ míní příbramský starosta Jan Konvalinka.

Vedení města ale vybralo také další místa, kde by parkovací domy mohly stát. Jedním z nich je parkoviště v Milínské ulici, kde už si nechalo zpracovat případnou jeho vizualizaci (viz. obrázek). „Měl výrazně zvýšit kapacitu parkování v této lokalitě, měl by mít čtyři patra a k parkování by v něm předběžně mohlo být okolo 228 parkovacích stání, plus mínus,“ upřesnil místostarosta Martin Buršík. s tím, že vedení města se ale zatím zabývalo pouze studií tohoto projektu s tím, jak dál v něm pokračovat.

Radnice uvažuje o stavbě parkovacího domu v Milínské ulici na místě parkoviště.

Stavba je podle vedení města koncipována tak, aby to byl tzv. „zelený parkovací dům“, tedy aby jednak zapadal do rázu lokality a byl osazený i zelení. Dále se plánuje i jako energeticky nenáročný a částečně zapuštěný do země. „Při jeho stavbě uvažujeme i o modelu PPP, tedy spolupráce veřejného a privátního sektoru a už nám chodí i první nabídky od podnikatelů, že by se chtěli eventuelně podílet na jeho stavbě či provozu,“ dodal Jan Konvalinka.

Další parkovací dům by v budoucnosti radnice viděla i na nedalekém parkovišti pod Průběžnou ulicí, kde ale nevlastnilo všechny pozemky a tak je bylo potřeba nejdříve vykoupit. „Nyní jednáme o posledním, mělo by se to projednávat na zastupitelstvu, zda koupi zastupitelstvo schválí,“ doplnila místostarostka Zorka Brožíková.

V oblasti sídliště pak město uvažuje o parkovacím domu v lokalitě Pod Čertovým pahorkem. „Tam je to ale zatím ve fázi zjišťovací, protože jsme zjistili, že tam jsou položené inženýrské sítě a zjišťujeme jak nákladné by bylo jejich přeložení,“ podotkl příbramský starosta.

Vizualizace zamýšleného parkovacího domu v Milínské ulici:

Komentáře