Rada města přehodnotila postoj k parkovaní držitelů průkazů ZTP

PŘÍBRAM – Rada města na svém jednání v pondělí 16. září změnila své původní usnesení a zmírnila parkovací podmínky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Nově budou mít držitelé těchto průkazů první dvě hodiny zdarma s tím, že použijí parkovací kotouček umístěný za čelním sklem vozidla.

Povinnost platit za parkování se tedy na držitele průkazů ZTP a ZTP/P vztahuje až po uplynutí dvouhodinové doby, která by měla být dostatečná pro vyřízení běžných záležitostí jako je návštěva úřadu, pošty či nákup. „Cílem původního rozhodnutí nebylo nikoho ze znevýhodněných poškozovat. Možná byla věc jen nešťastným způsobem komunikována. Přijali jsme kompromisní variantu, která je k držitelům průkazů ZTP a ZTP/P vstřícnější. Běžné pojížďky si nyní vyřídí bez placení za parkování. Zneužívání míst pro dlouhodobé stání pak snad bude vyloučeno zpoplatněním třetí a následujících hodin. Věřím, že se nebude opakovat stav, kdy byla místa celodenně obsazena,“ uvedl po jednání rady starosta Jan Konvalinka (ANO) s tím, že rada města přistoupila ke změnám na základě přezkumu původního usnesení a ve snaze o vstřícný krok ke znevýhodněným spoluobčanům.

Krok vedení města vítá i opozice, která už letos v dubnu úlevy pro držitele průkazů na zasedání zastupitelstva požadovala. „Jsem rád, že naše původní varianta našla u rady města pochopení a podařilo se dojít aspoň k tomuto kompromisu,“ konstatoval lídr opozičního hnutí Šance pro Příbram Vladimír Král, který na protest proti původnímu rozhodnutí rady, kdy nebyli handicapovaní nijak osvobození od placení parkovného, vrátil na zasedání zastupitelstva 9. září svou parkovací kartu zastupitele, která jej opravňovala k parkování zdarma u radnice.

Spokojený je i zastupitel za Piráty Antonín Schejbal, který už v dubnu také navrhoval právě první dvě hodiny zdarma. „Jsem moc rád, že se rada rozhodla schválit můj návrh. Kromě nákladů na parkování i považuji za důležitou i praktickou část, tedy to, že například vozíčkář musí dojet k automatu, na který ani nemusí dosáhnout,“ řekl po oznámení změny postoje rady Schejbal.

Zároveň na pondělním jednání rady také došlo u držitelů průkazů ZTP a ZTP/P ke zvýhodnění parkovacích karet pro rezidenty parkující v jinak zpoplatněných zónách, například na nám. 17. listopadu. Nově držitele průkazu ZTP a ZTP/P bude rezidenční parkovací karta stát 160 Kč/měsíc, 800 Kč/pololetí, 1 600 Kč rok. Běžné ceny rezidenčních karet jsou 200/1000/2000 Kč.

Komentáře