Příbramská galerie zve na vernisáž výstavy rodiny Boháčů

PŘÍBRAM – Galerie Františka Drtikola zve na vernisáž výstavy „Boháčové: Umělecký Čtyřlístek z Volyně“, která nabízí pohled na významnou malířskou rodinu. Vernisáž  se koná 26. září od 17 hodin a pokud byste rádi získali hlubší vhled do této umělecké rodiny, nezapomeňte se připojit k komentované prohlídce s kurátorem výstavy Karlem Skalickým, která se uskuteční 12. října ve 17:00. Tato výstava potrvá až do 19. listopadu 2023.

Tato jedinečná výstava představuje uměleckou rodinu Boháčů, kteří zanechali nezaměnitelnou stopu v oblasti malby a sochařství. Průřez tvorbou malíře Maxmiliána Boháče staršího a jeho tří synů – Maxmiliána Boháče mladšího, Aloise Boháče a Josefa Boháče, zavede do různých aspektů jejich uměleckého odkazu. Kurátor výstavy, Karel Skalický, vás provede touto uměleckou rodinou a ukáže nám, jaký význam měli v českém uměleckém dědictví.

Maxmilián Boháč starší byl známým řemeslníkem, specializujícím se na malování interiérů, vývěsních štítů, reklam a kostelních obrazů. Jeho láska ke starým hrádkům a historickým památkám se stala klíčovým prvkem jeho tvorby, a to zejména po smrti jeho manželky Josefy v roce 1919. Kromě toho vytvořil nádherné pohádky v podobě akvarelů a veršovaných textů, které doprovázely jeho práce.

Maxmilián Boháč mladší se stal uznávaným malířem po studiu na vídeňské a pražské Akademii výtvarných umění. Jeho rozsáhlá tvorba zahrnovala portréty, akty a krajinomalbu. Prošel vývojem od akademismu k vlastnímu civilnímu neoklasicismu s sociálním a symbolickým podtextem.

Alois Boháč, prostřední syn, se vyškolil ve Vídni a jeho tvorba byla známá svou bizarností a poťouchlostí. Jeho dílo bylo ovlivněno módním symbolismem, ale zároveň vybočovalo do vlastních sfér. Jeho osobní fantaskní svět se projevoval ve všech jeho obrazech, kde figurovaly různé bizarní postavy.

Josef Boháč, nejmladší ze synů, se věnoval sochařství a studoval na různých uměleckých školách. Jeho socha „Mimojdoucí člověk“ vyvolala pozornost a srovnání s francouzským Rodinem. Josef byl známý pro svou věrně realistickou a naturalistickou sochařskou tvorbu.

Tato výstava umožní nahlédnout do bohatého uměleckého dědictví Boháčů a jejich významu v českém umění. Nezapomeňte se připojit k této jedinečné události a objevte krásu jejich tvorby.

Komentáře