Policisté o víkendu kontrolovali rychlost. Více hlídek bude na silnicích i o Velikonocích

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – V sobotu prováděli dopravní policisté akci, při které se zaměřovali zejména na dodržování rychlosti jízdy, čtrnáct dnů předtím také kontrolovali rychlost jízdy, ale sledovali i dodržování povinností ve vztahu k předjíždění či technický stav vozidel.

„Při těchto dvou akcích zjistili celkem 35 přestupků a uložili pokuty ve výši 54,5 tisíce korun, sedm přestupků bude ještě řešit správní orgán. Sedmnáct řidičů překročilo rychlost mimo obec, devět v obci, jeden motorista jel bez řidičského oprávnění, další nebyl připoután, dva šoféři měli pozitivní test na návykové látky a čtyři auta neměla vyhovující technický stav,“ uvedla příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová s tim, že během blížících se velikonočních svátků bude na silnicích více policejních hlídek, aby dohlížely na provoz na pozemních komunikacích. 

Foto: Policie ČR

Řidiči od začátku roku u sebe nemusí mít řidičský ani malý technický průkaz, příslušníci policie data zjistí z elektronického registru. Při silniční kontrole stačí prokázat svou totožnost. Oba doklady je ale nutné mít při cestách do zahraničí a vyplatí se to i při řešení drobnějších nehod v tuzemsku. Zatím však u sebe musí mít motoristé doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, a to v elektronické či listinné podobě, a osoby starší 65 let ještě doklad o zdravotní způsobilosti.

Foto: Policie ČR

Při silniční kontrole hlídka ověřuje také technický stav vozu a může kontrolovat povinnou výbavu. Do té patří: výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička, kde se již nehlídá doba expirace. Zvedák, klíč na matice kol a náhradní kolo nemusí mít vozidla vybavená prostředky pro bezdemontážní opravu pneumatik nebo auta se sjednanou asistenční službou či automobily s detekcí defektu a zároveň pneumatikami umožňující nouzový dojezd.

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

Dále policisté provádí dechovou zkoušku na zjištění alkoholu. Pokud je její výsledek pozitivní, po pěti minutách je opakována, jde o zajištění objektivnosti měření. Motorista je při kontrole poučen, že pokud odmítne podrobit se vyšetření na ovlivnění alkoholem či jinou návykovou látkou, dopouští se přestupku, za který mu nově hrozí ve správním řízení pokuta od 25 do 75 tisíc korun a zákaz činnosti na dobu 1,5 roku až 3 let, navíc je mu přiděleno šest bodů.

 

Komentáře