Podvodník připravil v mžiku ženu z Příbramska o téměř 180 tisíc

PŘÍBRAMSKO – O téměř 180 tisíc korun přišla 55letá žena z Příbramska. A to i přesto, že nejprve telefonátu nedůvěřovala.  Podvodník využil tzv. spoofingu.  Policisté nyní pátrají po pachateli podvodu, kterému v případě dopadení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Včera, 14. března, ženu z Příbramska telefonicky kontaktoval falešný bankéř s tím, že zaregistroval podezřelou transakci na jejím bankovním účtu. Poškozená mu nedůvěřovala, protože volal z mobilního telefonního čísla. „To jí dotyčný vysvětlil tím, že volá z technického telefonního čísla, ale že jí zavolá z čísla, které si může ověřit na internetových stránkách bankovní asociace. Po pár minutách se opravdu z čísla, které vypadalo stejně jako číslo banky, znovu ozval s tím, že její peníze jsou opravdu v nebezpečí a musí je spolu okamžitě převést na jiný „bezpečný“ účet,“ přiblížila průběh podvodu policejní komisařka prevence Monika Schindlová s tím, že podvedená žena následně provedla několik převodů z jejího bankovního účtu, čímž o pěníze přišla.

Spoofing znamená, že u příchozího hovoru vidíte známé telefonní číslo, ve skutečnosti ale volá někdo cizí a pouze se maskuje za někoho jiného. Útočníci dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy třeba i číslo banky. „Kdyby však byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktuje svou banku,“ přiomíná hlavní zásadu bezpečnosti v takovýchto případech Schidnlová.

Nejlepší obranou před kyberútoky je osvěta, na nástrahy virtuální světa je potřeba neustále upozorňovat a dále dodržovat pár základních pravidel. Nikdy nejednejte dle nesmyslných pokynů, jako je vklad na údajně zabezpečený účet. Nikdy neinstalujte neznámé aplikace do telefonu či počítače. Nikdy nedávejte informace o vaší platební kartě, přístupové údaje k bankovnictví nebo nepřecházejte do internetového bankovnictví přes odkazy zaslané v e-mailech či SMS zprávách. Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujete, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Další informace o různých kyberpodvodech je možné získat v rámci projektu „Mysli než klikneš“ na odkaze https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita.

Komentáře