Oprava sochy sražené stromem se blíží ke konci. Památkáři požadují na pomníku i věčný plamen

Pomník padlým v I. světové válce v Arnoštových sadech.

PŘÍBRAM – Už rok a půl je pomník padlým v I. světové válce v Arnoštových sadech před hlavní budovou pošty bez sochy, která byla jeho dominantou. Tu poškodil na přelomu června a července 2021 spadlý strom. Na podzim pak byla socha s pomníku sejmuta a odvezena na opravu.

Poškozena socha jinocha s praporem a ratolestí z dílny Václava Šáry byla od roku 1927 součástí Kotěrova pomníku padlých v 1. světové válce. V současné době se pracuje na její opravě pod dohledem restaurátora Marcela Hrona. „Opravy jdou podle harmonogramu, pravidelně se jezdí i práce kontrolovat. Nedávno pod dohledem památkářů došlo i na čistění samotného pomníku,“ přiblížil současný stav oprav místostarosta Miroslav Peterka.

Foto: Eva Švehlová

Nicméně ho poněkud překvapil požadavek památkářů na nový doplněk. „Památkáři si tam k mému překvapení vymínili věčný oheň, takže i na tomto pracujeme,“ dodal Peterka. Podle jeho slov by opravy měly být hotové na přelomu srpna a září.

Při sejmutí z pomníku se v ní našla i časová kapsle. Po dokončení opravy radnice uvažuje o opětovném umístění časové kapsle.  „Až budeme vědět, kdy se ta socha bude osazovat zpátky, tak chceme připravit i ve spolupráci se základními školami nějaký odkaz budoucím generacím, který pak do ní v nějaké časové schránce umístíme,“ doplnil starosta Jan Konvalinka.

V poničené soše byla nalezena časová kapsle.

Komentáře