Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil… aneb domek pro muzeum nejdříve ano, pak ne a nyní zase ano

Ševčinský důl.

PŘÍBRAM – Vedení města opět přehodnotilo svůj postoj k možné zápůjčce domku v areálu Ševčinského dolu pro Hornické muzeum Příbram. Situace trochu připomíná slavnou scénu z klasické pohádky Pyšná princezna…

O nyní prázdnou budovu čp. 291 u vstupu do areálu Ševčinského dolu před časem projevilo zájem Hornické muzeum Příbram, které chce objekt využít jako příruční depozitář. Město, jemuž domek patří, původně muzeu, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, chtělo vyjít vstříc, ale nakonec se vše zamotalo, neboť do hry vstoupila budova bývalé II. polikliniky, ta totiž pro změnu patří Středočeskému kraji.

O tu totiž má zase zájem město a navrhovalo tedy směnu obou budov plus doplatek rozdílu v ceně mezi poliklinikou a domkem Kraji. Ten ale na to nepřistoupil. A tak ač rada města loni 25. července výpůjčku pro muzeum schválila, tak ji následně zase 8. srpna 2022 zrušila.

Nyní se žádostí muzea na svém posledním jednání zabývala znovu. Tentokrát radní dospěli k závěru, že domek muzeu pronajmou za symbolickou částku 500 Kč za měsíc.  „Jedná se o vstřícný krok města k Hornickému muzeu, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj. Nyní byl schválen pronájem budovy, kterou v případě podpisu smlouvy bude mít muzeum k dispozici. Zároveň mohu říci, že právě se Středočeským krajem nadále vedeme jednání o možnosti získání budovy bývalé II. polikliniky do majetku města, za kterou by protihodnotou mohla být budova Obchodní akademie na Příkopech. Obě instituce, tedy jak město, tak krajský úřad nechávají vyhotovit znalecký odhad na své objekty,“ uvedl k současné situaci starosta města Jan Konvalinka.

Zdá se tedy, že „Pohádka o domečku“ bude mít aspoň pro Hornické muzeum Příbram zatím šťastný konec. Zda Středočeský kraj tento krok města zohlední v případě budovy bývalé II. polikliniky, uvidíme… Pak už bude jen zbývat zrušit zákaz zpěvu, snížit daně a každý, kdo pracuje, se musí mít stejně dobře jako v zemi krále Miroslava…

Komentáře