O vstupném na Novák se uvažuje, ale zatím není na pořadu dne

Areál Nový rybník v Příbrami.

PŘÍBRAM – V poslední době se opět vynořila otázka, především v některých médiích a některých sociálních sítích, zda v areálu Nového rybníku zavést vstupné či nikoli. Část veřejnosti si myslí, že aspoň nějaká částka by od návštěvy tohoto sportovně rekreačního areálu odradila ty, kteří se v něm nechovají, tak jak se sluší. Nicméně zavedení vstupného ale naráží na celou řadu důvodů, proč ho nezavádět.

Podle starosty se město ale nakonec v nějakém časovém horizontu zpoplatnění vstupu do areálu Nového rybníka nevyhne. „I když je to krok možná nepopulární, přesto má podporu u velké části obyvatel města. Areál je nákladně zrekonstruovaný a byla by chyba dopustit jeho devastaci,“ sdělil starosta Jan Konvalinka.

Jako jeden z důvodů uvádí, že zavedením byť jen symbolického vstupného by byly právě odrazeny osoby, které na Nový rybník chodí jen za účelem páchání výtržností a vandalismu. „Možností provedení zpoplatnění je vícero. Lze uvažovat i o zvýhodněných „kartičkách“ pro maminky s dětmi či pro seniory. Vstupným rozhodně nechceme slušné lidi odradit od užívání místa, které je pro ně ve městě vybudováno,“ přiblížil starosta úvahy, kterým směrem by se budoucí vybírání vstupného mohlo ubírat.

Právě velká rozmanitost návštěvníků a jejich důvodů, proč do areálu chodí je jednou z hlavních příčin, proč nejde vstupné tak snadno zavést. Část návštěvníků na Novák chodí kvůli koupání a odpočinku, ale poměrně velká část lidí tam také sportuje (běhá, jezdí na in-line bruslích, kolech apod.) s tím, že in-line dráha vede i mino areál koupaliště, chodí tam také maminky s dětmi na Rákosníčkovo a další hřiště či si třeba jen sednout na lavičku a číst si. Tyto skupiny návštěvníků by vstupné mohlo odradit, neboť by jim poněkud komplikovalo činnost, za kterou areál navštěvují.

Další komplikací spojenou s případným zavedením vstupného je i oplocení celého areálu, které by se zcela určitě pohyboval v řádech milionů korun. „Se zavedením vstupného se pojí i nutnost oplocení areálu a zvýšení vnitřní kontroly prostřednictvím bezpečnostní služby. V této letní sezóně ke zpoplatnění nedojde,“ ujišťuje veřejnost příbramský starosta Jan Konvalinka.

Komentáře