Na veřejnosti nejvýše ve dvou, přibylo nakažených a Česko má pět umrtí

ČR -Život v Česku se kvůli šíření koronaviru řídí řadou mimořádných opatření. Včetně toho, které omezuje volný pohyb lidí. Vláda do něj nově přidala několik bodů.

Zákaz volného pohybu osob vláda vydala 16. března. S výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších několika výjimek se lidé mají pohybu na veřejnosti vyhýbat.

Nově Ministerstvo zdravotnictví opatření rozšířilo, a to s účinností od úterý až do 1. dubna.
Podle dokumentu na webu nařizuje kromě už dříve zavedeného také „pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a účasti na pohřbu“.
Lidé zároveň mají při kontaktu s ostatními zachovávat odstup nejméně dva metry, pokud je to možné.Už nyní se takový pokyn objevuje například v některých obchodech s potravinami.
Cílem změn, které navazují na dříve přijatá usnesení vlády, je snaha o dočasné maximální omezení sociálních kontaktů mezi lidmi, aby se co nejvíce zabránilo komunitnímu přenesení infekce.

V Česku je 1497 nakažených koronavirem, během úterý přibylo 185 nových případů. Pět lidí už na koronavirus zemřelo. První oběť byl pětadevadesátiletý muž z Prahy, druhý muž s rakovinou ročník 1975. Třetí obětí byla žena ročník 1949, která se nakazila v rodině. Čtvrtou obětí nemoci byl třiaosmdesátiletý muž a pátou osmaosmdesátiletý.

Denní přírůstky nakažených klesají a zřejmě budou stagnovat. Podíl seniorů mezi nakaženými je asi 17 procent, daří se je tedy zřejmě přijatými opatřeními chránit.

Hospitalizovaných je deset až 11 procent ze všech nakažených. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Jeden nakažený v ČR v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo klesá, za týden by mohlo být 1,2.

Komentáře