Orlík byl letos pro koupání vhodnější než Slapy

Ilustrační foto: Vodní nádrž Orlík

PŘÍBRAMSKO/BENŠOVSKO – Během posledních dvou sezón byla voda v nádrži Orlík vhodnější ke koupání než na Slapech. V minulosti tomu bývalo spíš naopak. Poslední kontroly na všech sledovaných místech proběhnou v souladu s monitorovacím kalendářem poslední srpnový týden.

Počasí se sice trochu ochladilo a prázdniny se už chýlí ke konci, ale kvalita vody v koupalištích je na Příbramsku většinou dobrá. Na orlické nádrži byla po většinu sezóny voda na výborné úrovni. V tomto týdnu jsme sice zaznamenali určité zhoršení, které však není nikterak výrazné. Ze sledovaných lokalit je stupněm 3 klasifikováno pouze Podskalí, Trhovky a Lavičky mají mírně zhoršené podmínky a kvalitu vody na stupni 2, voda v koupací oblasti Popelíky má průhlednost přes 3 metry a kvalitu na stupni 1.

Naopak na přehradní nádrži Slapy se opakuje loňská sezóna s podstatně horším stavem. Zatímco v roce 2016 byla kvalita vody max. do stupně 3, v letošním roce v současné době máme na polovině sledovaných koupacích oblastích stupeň 4 – tzn. vodu nevhodnou ke koupání, na dvou je kvalita vody na stupni 3 a na jednom je voda klasifikovaná stupněm 2. Situaci způsobil výrazný nárůst sinic.

Nejhůře jsou na tom lokality Županovice, Nová Živohošť a Stará Živohošť, kde koupání rozhodně doporučit nelze, hlavně osobám s oslabeným imunitním systémem, malým dětem nebo těhotným ženám. Obsah sinic je vysoký a u zmíněné skupiny osob by koupání v takové vodě mohlo vyvolat zdravotní problémy, např. vyrážky, zánět očních spojivek, nebo v případě polknutí většího množství vody s vysokým obsahem toxických sinic i žaludeční potíže – toto nebezpečí platí především pro malé děti.

Ostatní sledovaná koupaliště na Příbramsku tedy Nový Rybník v Příbrami, koupaliště v Březnici, Obecnici, Jincích a Hrachově mají vodu bez problémů vhodnou ke koupání. Příští týden bude provedena kontrola kvality vod na lokalitách ovlivněných vysokým obsahem sinic, které jsou podle posledního vyhodnocení klasifikovány stupněm 3 a 4. Poslední kontroly na všech sledovaných místech proběhnou v souladu s monitorovacím kalendářem poslední srpnový týden.

Komentáře