Memoriál Bedřicha Šupčíka startuje už v sobotu

Foto: Pavlína Svobodová

PŘÍBRAM – V sobotu se v Příbrami uskuteční Memoriál Bedřich Šupčíka ve šplhu na laně bez přírazu. Jeho nedílnou součástí bude i pokus řady závodníků o zápis do klubu Bedřicha Šupčíka.

Memoriál se koná každoročně jako vzpomínka na první zlatou olympijskou medaili pro Československo, kterou Šupčík v této disciplíně získal v roce 1924 na olympijských hrách v Paříži. Zároveň je tento příbramský závod kvalifikací pro mistrovství republiky.

Olympijský šplh je sportovní disciplína, o které nemá moc lidí v naší republice nejspíše vůbec povědomí. V Příbrami to však neplatí. Příbramský Sokol se šplhu na laně bez přírazu věnuje již mnoho let. První memoriál se konal již v roce 1993.

Jednou z věcí, kterou je memoriál výjimečný a těší se obrovskému zájmu závodníků, je klub Bedřicha Šupčíka. „Členem klubu se stává každý sportovec, který během tohoto příbramského závodu překoná čas našeho zlatého olympijského vítěze, tedy 7,20 sekundy. Všichni, kteří vstoupí do klubu, získávají skleněnou trofej s Šupčíkovým vyobrazením a formální registraci svého dosaženého času,“ uvedl za pořádající Sokol Příbram Jiří Kotlan.

Šplh na laně bez přírazu nohou je velice náročný, a bez dlouhodobého tréninku v podstatě není možné uspět. Závodník startuje ze sedu, a ani v začátku šplhu se nesmí odrazit nohama. Čas každého borce je měřen elektronickou časomírou. Dorostenci a ženy šplhají na laně dlouhém 4,5 metrů, muži a senioři na laně osmimetrovém.

V době, kdy se Memoriál poprvé v Příbrami uskutečnil, bylo s ohledem na výkony soutěžících jen těžko představitelné, že by Šupčíkův rekord z olympiády padl. Bylo velkým úspěchem najít sportovce, kteří vůbec dokážou po osmimetrovém laně vyšplhat jen s pomocí rukou, ze sedu na zemi.

„Později se výkonnost začala zvyšovat tak, že v roce 1997 hned 3 závodníci překonali čas 7,20 sekundy, a stali se tak prvními členy klubu,“ vysvětlil Kotlan s tím, že momentálně, počítáno od vzniku memoriálu, má klub již 28 členů. „Dva z nich jsou zástupci domácího Sokola Příbram, který soutěž organizuje,“ dodal s hrdostí.

Kotlan dále konstatoval, že celková úroveň soutěže se posunula tím způsobem, že by dnes Bedřich Šupčík se svým vítězným olympijským časem skončil namísto první příčky spíše až v druhé desítce výsledkové listiny.

Příští, již 24. ročník, se uskuteční již tuto sobotu v příbramské sokolovně. „Máte tedy příležitost vidět výjimečné sportovní výkony, které v mnoha případech jistě předčí vítězný čas prvního československého olympijského zlatého medailisty. S tímto cílem vstoupí do závodu i někteří závodníci Sokola Příbram,“ dodal na závěr Kotlan.

Komentáře