Ladislav Dostál: Krev jsem chtěl darovat už v patnácti

Příbramák Ladislav Dostál se senátorkou Alenou Dernerovou.

PŘÍBRAM/PRAHA – Dárců krve je stále málo a tak každý, kdo se pro tento bohulibý krok rozhodne si zaslouží ocenění a uznání. A i mezi nimi se najdou tací, kteří krev darují bez nároku na finanční odměnu, ty je pak potřeba ocenit zvlášť.

Tak tomu ostatně bylo i v pondělí 6. září, kde se prostorách Valdštejnské zahrady v Praze uskutečnilo oceňování bezpříspěvkových dárců krve a jejich složek. Ceremonie pořádal  Oblastní spolek Českého Červeného Kříže pro Prahu 9 ve spolupráci s Výborem pro zdravotnictví Senátu PČR. Dárce oceňovali senátoři, kteří jsou zároveň i lékaři  Alena Dernerová a Roman Kraus, a sice stříbrnými a zlatými medailemi Jana Jánského, a také zlatými kříži ČČK III stupně. Mezi oceněnými a také nejmladšími dárci byl i jednadvacetiletý Příbramák Ladislav Dostál, který obdržel stříbrnou Jánského medaili a to za 20 odběrů. 

„Již v 15 letech jsem uvažoval o tom, že bych mohl jít darovat krev, jenže jsem byl na darování moc mladý. Hned v květnu roku 2018, asi 14 dní po mých osmnáctých narozeninách jsem šel poprvé darovat krev do příbramské nemocnice na odběrové centrum. Po roce jsem si řekl, že bych mohl zkusit jít darovat plasmu, a proto jsem přešel do Vojenské ústřední nemocnice ve Střešovicích, kde daruji dodnes,“ přiblížil své rozhodnutí darovat krev Ladislav Dostál.

Když mu v srpnu přišla obálka s pozvánkou na předávání ocenění, měl podle svých slov obrovskou radost. „Ve Valdštejnské zahradě jsem nikdy nebyl a proto premiéra mé první návštěvy byla o to více cennější. Bylo mi ctí si podat ruku s paní senátorkou Dernerovou, která je také i lékařkou, a pohovořit si s ní o tak významném tématu jako je darování nenahraditelných složek,“ dodal.

Komentáře