Komunisté navrhují omezit v neděli některé pracovní činnosti

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Na květnovém zasedání zastupitelstva přišla zastupitelka za KSČM Jarmila Potůčková s návrhem omezit městskou vyhláškou některé pracovní činnosti v neděli. K tomu jí přivedly podněty od některých občanů ze Zdaboře, kteří si stěžují, že jejich sousedé v neděli od časných ranních hodin sečou trávu nebo řežou dřevo a podobně.

Mnozí navíc prý tuto činnost dělají po celý den až do pozdního večera a jejich sousedé tak nemají v noci klid. „Chtěla bych se proto, zda by nešlo vydat nějakou vyhlášku o nedělním klidu nebo aspoň doporučení, aby lidé k sobě byli ohleduplní a nedělali v šest ráno rámus. Dívala jsem se na internet a některé města takovou vyhlášku mají, ale je to poměrně těžko vymahatelné,“ řekla na zasedání Jarmila Potůčková.

Podobnou vyhlášku mají i některé obce na Příbramsku jako například Dubno nebo Zduchovice, kde si na hluk v neděli stěžovali třeba místní chataři, které jejich někteří sousedé také obtěžovali sekáním či řezáním dříví. Ovšem na druhou stranu, pokud přes týden lidé chodí do práce, tak právě jen o víkendu mají čas a když to i počasí dovolí, věnovat se práci na svém pozemku či nemovitosti.

Nicméně podle starosty se na takové vyhlášce už pracuje. „V současné době ji máme rozpracovanou na odboru práva a myslím si, že bychom o ní mohli hlasovat ještě v červnu na zastupitelstvu, pokusím se to do té doby probrat ještě s osadními výbory, protože těch okrajových osad se to týká asi nejvíce,“ konstatoval starosta města Jan Konvalinka (ANO).

Nicméně Příbram má s vymáháním podobných vyhlášek poměrně špatné zkušenosti, kdy například platí zákaz používání zábavní pyrotechniky mimo povolené dny, ovšem tu a tam i průběhu roku zazní večer či v noci ve městě pár rachejtlí, či platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti v několika lokalitách, ale například na Rynečku o Koloniálu si s jejím dodržováním opilci hlavu nelámou. To se ostatně řešilo nedávno také na zastupitelstvu. I starosta přiznal, že vymáhání je obtížné. „Tak jako každá obecní vyhláška stojí a padá s tím, jak jsou lidé ochotni ji dodržovat a to vymáhání je opravdu komplikované,“ dodal Konvalinka.

Komentáře