Dobříš byla letos nejlepším místem pro život na Příbramsku

Dobříš

DOBŘÍŠ –  Dobříš se rok od roku se stává stále lepším místem pro život rodin s dětmi, mladých párů i seniorů. To ostatně potvrdil také aktuální žebříček Indexu kvality života v České republice. Ten již pět let sestavuje projekt Obce v datech a společnost Deloitte, podle nichž se město Dobříš aktuálně umístilo na 77. místě z celkem 206 hodnocených obcí.

V Dobříši stoupla kvalita života výrazným způsobem hlavně za minulý rok, což opět potvrzuje výpočet Index kvality života. Podle portálu www.obcevdatech.cz, který tento index zpracovává, se totiž město stalo díky výraznému zlepšení druhým největším skokanem letošního roku mezi hodnocenými obcemi z celé České republiky.

V současné době se město stále rozrůstá, i když pomalejším tempem než v minulých letech. Díky své výhodné poloze, která nabízí jak výbornou dopravní dostupnost, tak i blízkost přírody, se město jeví jako jedno z velmi dobrých míst pro život. Za poslední roky se výrazným způsobem podařilo také zkultivovat, opravit nebo zcela zrekonstruovat významnou část veřejně přístupných míst, místních komunikací, parků, dětských hřišť. Rekonstrukce a dostavbami prošly také zdejší mateřské školky a základní školy.  A roste také kvalita poskytovaných služeb.

Dobříš si oproti minulému hodnocení polepšila o 57 příček. Z 134. místa se tak město posunulo na 77. příčku z celkem 206 porovnávaných měst v rámci 29 ukazatelů. V rámci Středočeského kraje pak poskočila z 20. místa na 11. příčku.

Celkově Index kvality života v Dobříši hodnotí na 5,2 bodu, což je lehce nad průměrem. V hlavních kategoriích si pak město nadprůměrně vede pouze v oblasti zdraví a životního prostředí, kde získalo 6,3 bodu. Materiální zabezpečení a vzdělání je hodnoceno 4,4 body a oblast vztahů a služeb 4,2 body.

Výsledky dalších jednotlivě hodnocených hlavních kategorií ukazují, že zlepšit by bylo třeba index praktických lékařů, nezaměstnanosti, finanční dostupnosti bydlení, kapacitu mateřských a základních škol nebo dopravní nehodovosti. Naopak výborně hodnocena je Dobříš v indexu hazardu a exekucí, hmotné nouze, silniční sítě, supermarketů, kvalitních středních škol, znečištění ovzduší, průměrné délky života nebo dojezdu do nemocnice. Průměrná je dostupnost lékáren, bankomatů, restaurací, index sounáležitosti, stěhování mladých nebo přírůstku obyvatelstva.

„Poskočit o 52 příček je pro nás skvělá zpráva. Postupně investujeme do infrastruktury a více podporujeme místní spolky. Denně na radnici řešíme mnoho drobných problémů, proto je zajímavé se čas od času podívat na naše snažení s odstupem. Nezávislé porovnání desítek parametrů s jinými městy je pro nás ukazatelem, že jsme v Dobříši na dobré cestě,“ dodává k porovnání kvality života v Dobříši s jinými městy v České republice starosta Pavel Svoboda.

O tom, jak dopadla letos Příbram jsme psali ZDE.

 

Komentáře