Festival hudby na zámku Dobříš nabídne Evu Urbanovou, Kateřinu Marii Tichou i program pro děti

Zahajovací koncert 2025. Foto: archiv pořadatelů

Letní kulturní sezónu na zámku Dobříš letos uzavře šestý ročník Festivalu hudby, který se uskuteční od 6. do 9. srpna. Čtyřdenní program nabídne koncerty klasické i populární hudby, divadelní představení pro děti a vystoupení známých českých interpretů.

Dramaturgii festivalu i letos připravili herečka Zdeňka Žádníková a houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Podle organizátorů je cílem nabídnout program, který osloví široké publikum napříč generacemi.

„Opět jsme připravili program, na který bychom sami chtěli jít. Bude zábavný, autentický, umělecký, pro všechny generace, pro místní i přespolní. Pohádkově noblesní prostředí dobříšského zámku dodává festivalu jasný punc originality,“ uvedl Jaroslav Svěcený.

Foto: archiv pořadatelů

Festival zahájí ve čtvrtek 6. srpna tradiční galakoncert ve francouzském parku. Večer nabídne slavné operní árie v podání mezzosopranistky Gabriely Chocholoušové, barytonisty Miguelangela Cavalcantiho, hobojisty Zdeňka Ryse, Collegia Jaroslava Svěceného a samotného Jaroslava Svěceného. Orchestr povede dirigent Miloš Formáček, večer bude moderovat Zdeňka Žádníková.

Páteční program se přesune do kostela Nejsvětější Trojice naproti zámku. Koncert s názvem Ve znamení varhanních píšťal a příčných fléten představí varhaníka Václava Uhlíře, flétnistku Magdalénu Bílkovou Tůmovou i společné vystoupení Zdeňky Žádníkové s dcerami Andreou a Zuzanou.

Foto: archiv pořadatelů

Na své si přijdou také rodiny s dětmi. Sobotní i nedělní dopoledne bude na zámeckém nádvoří patřit Divadelnímu spolku LokVar, který uvede pohádky Kašpárek domek stavíTři prasátka.

Jedním z vrcholů festivalu bude sobotní večerní koncert operní pěvkyně Evy Urbanové, která vystoupí společně s Jaroslavem Svěceným a Moravským klavírním triem. Program otevřou tanečníci Aerobic studia Orel Dobříš, čímž organizátoři chtějí symbolicky propojit klasickou hudbu s dalšími uměleckými žánry i místní komunitou.

Festival vyvrcholí v neděli koncertem zpěvačky Kateřiny Marie Tiché a kapely Bandjeez. Držitelka hudební ceny Anděl vystoupí na dobříšském festivalu vůbec poprvé.

Podle Zdeňky Žádníkové je právě přátelská atmosféra jedním z důvodů, proč se návštěvníci na festival pravidelně vracejí. „Lidský faktor festivalu je pro nás zásadní, fanoušci se na festival rádi vrací. Na Dobříši potkávám skupinky fanoušků, kteří chodí každoročně na všechny koncerty a těší se měsíce dopředu. Místní ubytovací zařízení bývají dopředu zaplněna,“ doplnila.

Zdeňka Žádníková a Jaroslav Svěcený. Foto: archiv pořadatelů

Komentáře