Podle Indexu kvality života se lépe žije v Dobříši či Sedlčanech než v Příbrami

STŘEDNÍ ČECHY/PŘÍBRAM – A máme tu opět po roce výsledky, jak dobře se žije v českých městech. Žebříček Indexu kvality života je každoročně sestavený projektem Obce v datech a společností Deloitte a také vyvolává bouřlivé diskuze. Samozřejmě především v městech, pro které výsledky nevychází příliš dobře. Minule se tak proti hodnocení vymezovalo vedení Orlové, která loni i letos skončila na posledním místě, ale výhrady mělo i vedení Příbrami.

Ta letos obsadila 151. místo s kvalitou života 4 body, respektive 3,9 z 10, takže si proti loňsku o dvě příčky polepšila. Nicméně podle tohoto žebříčku se lépe žije i v Dobříši, která je letos 77 s kvalitou života 5,2  a poskočila ze 134. místa, což je zlepšení o 57 míst, nebo v Sedlčanech, jež jsou aktuálně 115 a oproti loňskému roku se zhoršily o 4 pozice na letošní kvalitu života 4,6.

Projekt hodnotí celkem 206 českých obcí s rozšířenou působností a letos je to už třetí ročník hodnocení. I letos se opět stejně jako loni nejlépe žilo v Říčanech, následovala Praha, také jako v předchozím roce a bronzovou příčku obhájilo dvojměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Výsledky se zpracovávají podle 29 ukazatelů, které jsou rozděleny do tří hlavních kategorií:

  1. Zdraví a životní prostředí – zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí
  2. Materiální zabezpečení a vzdělání – zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání
  3. Vztahy a služby – zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů

Nejlépe je na tom naše město v oblasti indexu dojezdu do nemocnice, ten se hodnotí podle doby nezbytná na dojetí k nejbližší nemocnici/ fakultní nemocnici od radnice obce, což je v našem případě co by kamenem dohodil, takže tady jsme získali ocenění 9,9 bodu a řadí nás to na 2. místo ve Středočeském kraji i v celé České republice.

Příbram je si také dobře vede v oblasti zdraví a životního prostředí, ta zahrnuje dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí a Příbram získala 6,1 bodu, což stačí na 8. místo ve Středočeském kraji a 75. pozici v celé republice.

Dobře si také vedeme v oblasti indexu kapacity mateřských a základních škol. V prvním případě jsme získali v hodnocení 5,9 bodu a to nás řadí na 1. místo ve středních Čechách a na 60. v rámci celé republiky a v oblasti základních škol nás hodnotitelé oznámkovali 5,1 body, což nám zajistilo 4. místo v kraji a 129. v ČR.

Velmi dobře jsme na tom také v oblastech průměrné délky života, znečištění ovzduší, znečišťovatelů či v oblasti chráněných území. V nich ve Středočeském kraji stojíme na místech v první desítce. Zajímavostí také je, že v Příbrami je podle tohoto hodnocení poměrně nízký počet dopravních nehod vztažený na počet obyvatel. Tady nás žebříček hodnotí 3 body a řadí nás na 21. místo v kraji a 187. v rámci celého státu. V tom případě by možná měl zbystřit místní bulvár, který za chvíli nebude mít o čem psát…

Naopak v čem se nám nedaří, jsou oblasti nezaměstnanosti, kde jsme jednadvacátí v kraji a 161. v republice, nabídky pracovních míst na pracovních portálech, nabídky pracovních míst na Úřadu práce, finanční dostupnosti bydlení či hmotné nouze.  Opravdu nedobré výsledky pak má Příbram v oblastech exekucí, hazardu, silniční sítě, stěhování mladých, přírůstku či zájmu obyvatel o obecní a krajské volby.  

Pak jsou samozřejmě i oblasti, které město příliš ovlivnit nemůže a to je například počet supermarketů, železniční dopravy, kin, restaurací nebo třeba bankomatů, ani v těch na tom sice podle hodnocení nejsme dobře, ovšem je otázka, zda například nárůst supermarketů by městu pomohl, nebo naopak vedl k tomu, že živnostníci a provozovatelé malých obchodů budou krachovat a pak nám zase poroste míra nezaměstnanosti…

Je téměř jasné, že vedení města se opět proti výsledkům vymezí a bude s nimi nesouhlasit, stejně jako loni… Ano, o některých sledovaných kritériích se dá polemizovat, nicméně v některých oblastech by se vedení města mělo zamyslet nad svým postojem.

Celkové výsledky Příbrami najdete ZDE.

Komentáře