Chřipka nejvíce řádí na Benešovsku, Kolínsku a Příbramsku

Ilustrační foto.

STŘEDNÍ ČECHY – V minulém týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenaný oproti týdnu předcházejícímu nárůst celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí (mimo covid-19) včetně chřipky o 20,8 %. Celková nemocnost činila 1757 onemocnění na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocných bylo v okrese Benešov, dále pak Kolín a Příbramsko je v počtu nárůstu onemocnění na třetím místě. Naopak nejnižší nemocnost je v okresech Rakovník a Kutná Hora.

Podle krajských hygieniků byla nejvyšší nemocnost zaznamenána ve věkové skupině 0-5 let, nejnižší ve věkové skupině 65+.  „V porovnání s předchozím kalendářním týdnem byl zaznamenán nárůst onemocnění s klinickým obrazem chřipky tzv. „ILI“ (influenza–like illness). Celková nemocnost ILI ve Středočeském kraji je 47 případů onemocnění na 100 000 obyvatel, to je 2,7 % z celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí,“ uvádí na webových stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje MUDr. Lilian Rumlová.

V mateřských školách tak často chybí poměrně velká část dětí. „V naší školce prý dnes bylo jen deset dětí z obou tříd,“ říká maminka Klára, která má už také dvě děti v příbramské MŠ v Zahradě, ale už přes týden jsou doma právě s velkým kašlem a občasnou zvýšenou teplotou. „Léky naštěstí ještě máme, snažím se dětem dávat také hodně vitamínů a teplý čaj,“ dodává.

Konzumaci vitamínů doporučují i sami hygienici, dále apelují na ohleduplnost, tedy aby lidé s příznaky onemocnění nechodili ven nebo do práce. „Vyhýbejte se místům s velkou koncentrací lidí, zejména ve vnitřních prostorách, nestyďte se použít respirátor, tam, kde to dává smysl a pokud onemocníte, zůstaňte doma a nešiřte viry a bacily dál. jezte hodně vitamínů, pokud možno v přírodní formě,“ radí hygienici s tím, že je ještě stále možnost nechat se očkovat proti chřipce.

zdroj:Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Komentáře