Děštivé počasí o víkendu zaskočilo některé řidiče. Policisté vyjížděli k sedmi nehodám

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Víkendové deštivé počasí překvapilo některé řidiče. V sobotu 20. srpna se stalo na Příbramsku během 12 hodin kvůli počasí sedm dopravních nehod. Hlavní příčinou bylo nepřizpůsobení rychlosti povětrnostním podmínkám a tzv. aquaplaning.

Na dálnici D4 u Obořiště ve směru na Prahu došlo na tříkilometrovém úseku k poškození šesti aut. „Motoristé dostali na mokré vozovce smyk, tzv. aquaplaning, a narazili do svodidel. Další dopravní nehoda se odehrála na 24 km u Voznice ve směru na Strakonice a jedna nehoda se udála přímo ve městě Příbrami po projetí zatáčky,“ uvedla policejní komisařka Monika Schindlová s tím, že bourali řidiči ve věku od 20 do 50 let.

Co je vlastně aquaplaning? Jde o jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokré komunikaci, lze ho definovat jako ztrátu přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody, která se dostala mezi silnici a pneumatiky. Ty nezvládají odvádět dostatek vody z pod kol, čímž se před nimi vytváří tzv. vodní klín. „Základem předejítí tomuto jevu je přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu vozovky, zpomalit a vyhnout se prudkému zatáčení a pokud k aquaplaning dojde, tak nebrzdit, držet pevně volant, sešlápnout spojku a ubrat plyn,“ dodává policejní komisařka.

Komentáře