Čekalíkovský rybník pomalu ukazuje svou novou tvář

Čekalíkovský rybník.

PŘÍBRAM – Práce na zvelebení okolí Čekalíkovského rybníka, známého též jako „Malá Kaňka“ či „Nádržka“, se pomalu přehouply do druhé fáze. Ta vyjde na částku okolo 30 milionů korun a na jejich konci by měla na březích rybníka stát odpočinková zóna zaměřená na společnou historii Příbrami a italského města Valle di Ledro.

V první etapě došlo k odbahnění rybníka a vykácení stromů a křovin. „Práce na odbahnění vyšly na asi čtyři miliony korun, z nichž částku 1,4 milionu pokryla dotace z operačního programu Životní prostředí. Kolaudovat se to bude zvlášť, takže teď by mělo dojít ke kolaudaci samotného rybníku,“ konstatoval místostarosta Martin Buršík.

V rybníku je už opět i voda. „Potýkali jsme se tam s mnohými problémy a jednou byla netěsnost dna, ten rybník ze spodu utíkal, ale dno se zajílovalo a použili jsme jíl z Vysokopeckého rybníku, kde se nyní také opravuje hráz,“ doplnil starosta Jan Konvalinka.

Součástí projektu by měla být i instalace lavičky Guiliana Pellegriniho, jenž má odkazovat na tohoto starostu města Valle di Ledro, který v září loňského roku zemřel a měl k Příbrami silný vztah a zasloužil se o partnerství Valle di Ledro a Příbrami, které pojí společná historie z dob I. světové války, kdy obyvatelé Valle di Ledra byli kvůli postupující frontě přestěhování právě do Příbrami a okolí.

Komentáře