Bazén nyní podle radnice vyjde na 350 milionů. Promarnili šanci, kontruje opozice

Foto: archiv SZM Příbram

PŘÍBRAM – Příběh rekonstrukce bazénu sahá do roku 2014, kdy se začalo mluvit o nutnosti jeho celkové opravy, nicméně přestože byl projekt i stavební povolení, tak se stavět nezačalo. Místo toho se za dobu dohadů a odkladů odhadovaná cena vyšplhala ke 400 milionům z původních 250 a od té doby se jen diskutuje a dál odkládá. A ceny opět rostou.

A jak to tak vypadá, tak se na současném stavu v brzké době nic nezmění. Radnice sice loni v létě řekla, že bazén, jehož projekt byl z původní odsouhlasené varianty ořezaný do varianty B a podle cen z roku 2019 měl vyjít cca na 310 milionů korun, si může Příbram dovolit klidně z vlastních zdrojů (Psali jsem o tom ZDE pozn. red.), nicméně nyní je opět situace jiná.

Vedení města sice dál tvrdí, že není možné rekonstrukci příbramského bazénu dále odkládat, nicméně z jeho postupu opozice i část veřejnosti usuzuje, že do samotného zahájení prací se radnici příliš nechce. Ještě loni říkala, že se s rekonstrukcí po odsouhlasení ořezání původní varianty začne letos na začátku prázdnin, ale nyní je vše opět jinak. Město si nechalo udělat předběžné tržní konzultace od několika stavebních firem, které oslovilo a odpověď, kterou dostalo, asi nikoho nepotěší. „Počet nutných oprav v bazénu se neustále navyšuje, opravy jsou stále komplikovanější což se projevuje i v ekonomické stránce. Projekt rekonstrukce je upraven, vydaná jsou všechna potřebná povolení a posledním krokem je vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby. Podle předběžných tržních konzultací je potřeba, s ohledem na současnou situaci, zvýšit limitní částku, za kterou by měly být předloženy nabídky na rekonstrukci. O tomto navýšení budou jednat zastupitelé na svém pondělním jednání s tím, že návrh je 350 milionů korun,“ uvedl starosta Jan Konvalinka (ANO) a dodal, že po schválení zastupitelstvem města dojde k vyhlášení výběrového řízení tak, aby mohla být rekonstrukce zahájena co nejdříve. Nicméně podobných ujištění jsme už slyšeli od vedení města už několik.

Z této informace není nadšená ani opozice. Její část, konkrétně zastupitelé za TOP 09, 1se totiž v období 2014 – 2018 v koalici s ANO na projektu příprav rekonstrukce podíleli. A podle nich zkrátka město promarnilo v letech 2018 a 2019 šanci projekt realizovat v původním rozsahu. „Je to promarněná šance. Původní projekt jsme zredukovali, nicméně jak se ukazuje, tak cena, jenž městu oslovené firmy předložily a která je bez DPH se už zase začíná blížit k oněm 400 milionům, protože se zcela určitě objeví vícepráce, ceny ve stavebnictví rostou a podobně. Je škoda, že současné vedení města nechalo situaci dojít až sem,“ reagoval na informaci o navrhované ceně zastupitel Marek Školoud (TOP 09).

Informací o ceně se zřejmě bude v rámci úpravy programu jednání zabývat zastupitelstvo na svém pondělním zasedaní a dá se očekávat opět bouřlivá diskuze plná vášní.  Ovšem zda se zastupitelé doberou nějakého výsledku je ve hvězdách…

Komentáře