Aquaplaning příčinou nehody na D4

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Deštivé počasí a mokrá vozovka byla příčinou dopravní nehody v pondělí 30. srpna na dálnici D4 v katastru obce Mokrovraty. Při nehodě vznikla škoda ve výši 115 tisíc korun.

Pětačtyřicetiletý řidič nezvládl jízdu za deště, na mokré vozovce dostal aquaplaning, poté narazil do ocelových svodidel na pravé straně a následně ještě do středových svodidel.

„Aquaplaning je jev, ke kterému dochází při zvýšené rychlosti vozidla na mokré vozovce, lze ho definovat jako ztrátu přilnavosti pneumatiky k silnici vlivem vody, která se dostala mezi vozovku a pneumatiky. Ty nezvládají odvádět dostatek vody z pod kol, čímž se před nimi vytváří tzv. vodní klín,“ příbližuje jev, který se stal příčinou dopravní nehody policejní mluvčí Monika Schindlová. Předejít mu lze tím,  že řidič musí přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám a stavu komunikace, obecně lze říci zpomalit a vyhnout se prudkému zatáčení. „Při samotném aquaplaningu pak nebrzdit, držet pevně volant, sešlápnout spojku a ubrat plyn,“ dodává policejní mluvčí.

Ve stejný den způsobil dopravní nehodu v Příbrami také dvaatřicetiletý cyklista. Jel po chodníku a následně z něj vyjel na silnici, kde právě v daném okamžiku projíždělo vozidlo. Narazil pak do jeho pravé přední části. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, hmotná škoda byla ale vyčíslena na 40 tisíc korun.

Komentáře