Ženě zaskočila vánočka, život jí zachránila včasná reakce policejní hlídky

DOBŘÍŠ – Ve správný čas na správném místě… Policisté z Obvodního oddělení Dobříš zachránili svou rychlou pomocí život ženě, která v důsledku vdechnutí pečiva málem přišla o život. 

Hranice mezi životem a smrtí je mnohdy velmi tenká a situace s tím spojená může nastat v malém okamžiku. „Do takové, nepříjemné a život ohrožující situace, se dostala na Boží hod čtyřiapadesátiletá žena z Dobříše. Vyrážela k ní Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, a to na základě oznámení, že se dusí jídlem. Zdravotníci tuto informaci předali na tísňovou linku policistů s žádostí o součinnost. O včasné pomoci mnohdy rozhodují minuty,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Policejní hlídka na místo dorazila za pět minut po přijetí oznámení. Policisté z Obvodního oddělení Dobříš, praporčík Jan Papež a nadstrážmistr Jan Polák, na které již čekal před domem syn ohrožené ženy a manžel se jí snažil marně pomoci, na nic nečekali a okamžitě jednali. „U ženy, která se dusila vánočkou, kterou vdechla a měla již promodralá ústa a dlaně a na nic již nereagovala, použili tzv. Heimlichův chvat, tedy metodu, která se používá v případech dušení. Tímto chvatem se jim částečně podařilo uvolnit  její dýchací cesty a žena začala nabírat vědomí a kašlat,“ přiblížila průběh události policejní mluvčí. S pomocí policistů i vstala a vše vypadalo, že je vše zažehnáno.

Ale tento stav trval pouze chvilku. Žena se po pár sekundách opět sesula k zemí a upadla do bezvědomí. Policisté opětovně aplikovali Heimlichův chvat, ale vánočku zřejmě žena vdechla velmi hluboko a již se nepodařilo tímto způsobem dál uvolnit její dýchací cesty a začala ztrácet puls. Oba policisté okamžitě zahájili srdeční masáž a použili i připravený defibrilátor.Ten ale výboj nedoporučil a tak policisté opakovaně aplikovali Heimlichův chvat a současně údery mezi lopatky se jí snažili uvolnit neprůchodné dýchací cesty a zbytky jídla odstraňovat z úst. Až po těchto několika dalších intenzívních úkonech začala žena mělce dýchat a nabývat vědomí. 

Vzápětí na místo přijeli i profesionální zdravotníci, kteří si ženu ve stabilizovaném stavu převzali do své péče. Pomocí odsávačky jí odpomohli od zbytků vdechnuté vánočky, která jí překážela v dýchacích cestách a napojili ji na kyslík. To už žena začala pomalu s lékaři komunikovat. Ti ji následně převezli do Oblastní nemocnice v Příbrami. 

Zprvu banální zaskočení suchou vánočkou mohlo mít pro ženu fatální následky. Včasná pomoc policistů Jana Papeže, který je u Policie ČR čtvrtým rokem a Jana Poláka, který nastoupil teprve v březnu loňského roku, jí zachránila život. „Je to v krátké době další záchrana života, a musím říci, že značně netradiční, kdy policisti z našeho kraje byli jako první na místě, nic je nezaskočilo a dokázali erudovaně pomoci,“ sdělil ředitel středočeských policistů Václav Kučera.

Koncem listopadu zachraňovala policejní hlídka z obvodního oddělení Sedlčany ženu z auta, které po nehodě skončilo na dně rybníka u obce Úklid na Sedlčansku. „Musím jen konstatovat, že jsem na tyto policisty opravdu hrdý. Je vidět, že výcviky, kterými procházejí v rámci své praxe v našem Školním policejním středisku v Sadské, mají své opodstatnění a význam. Osobně jsem velice rád, že toto výcvikové pracoviště máme a policisté jsou zde vzděláváni k zásahům v různých situacích,“ dodal krajský policejní ředitel.

Včera přijel osobně policistům poděkovat i manžel zachráněné ženy. Ta je již mimo ohrožení života, ale zatím stále v péči lékařů příbramské nemocnice.

Komentáře