Výstava v příbramské nemocnici ukáže katedrály v kolážích

Galerie příbramské nemocnice.

PŘÍBRAM – Ode dneška až do konce letošního roku bude v galerii nemocnice k vidění nová výstava. Do galerie se po delší době vracejí koláže Stanislava Sloupa.

Hlavním námětem nové výstavy jsou španělské a francouzské katedrály. K tomuto tématu přivedla autora jeho touha vidět tyto katedrály na vlastní oči. A tak nejdříve pátral po zahraničním zájezdu, který by mu to umožnil. Nakonec se dočkal a katedrály viděl ve Španělsku i Francii. Nádhera katedrál ale nedala autorovi spát a výsledek dojmů z těchto krásných staveb vidíme v jeho kolážích.

Stanislav Sloup se narodil v roce 1938 v Mačkově u Blatné. Po maturitě na Průmyslové škole bytové tvorby v Praze vystudoval katedru dějin umění při Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém profesním životě prošel například tehdejším příbramským Hamirem a šachtou Uranových dolů v Lešeticích. Nakonec na dlouhá léta zakotvil na zámcích v rámci Středočeské památkové péče.

Ani po skončení své profesní éry Stanislav Sloup nezahálí. Spolu s Drahomírou Daňkovskou jsou autory knihy Příbramské Vánoce, jesličky a tvůrci betlémů. Je autorem ilustrací pohádek Květy Sokolovské, které byly knižně vydány pod názvem O permonících z Březových Hor. Přednášel v Příbrami dějiny umění a předčítal z české, ale i řecké a římské literatury. V současné době vede v Příbrami dětský výtvarný kroužek a věnuje se vlastní výtvarné tvorbě.

Galerie Gaudii gratia je k dispozici v přízemí pavilonu C, v těsné blízkosti akutního příjmu pacientů, v areálu ve „staré“ Příbrami. Původně byla galerie zamýšlena jako rozptýlení pro čekající pacienty, jejich doprovod, návštěvy hospitalizovaných pacientů a zaměstnance nemocnice. Dnes je galerie hojně navštěvována širokou veřejností a velmi oblíbená mezi výtvarníky a fotografy. Volné výstavní termíny nabízí galerie nejdříve až v roce 2021. Do té doby je její itinerář zcela zaplněn.

Komentáře